Jak ze světa odstranit války. Mír na této planetě se jmenuje Švejk

Další fotky

Bodrý tlouštík, bafající z dýmky. Nic ho nerozhodí, nic ho nevyvede z klidu. Je nenáviděn všemi zelenými mozky světa. Patos, touha po slávě, povýšení, vyznamenání, vše se odráží od jeho dobráckého úsměvu a padá mu pod nohy. Bezcenná veteš. On po ničem takovém netouží a lidé, kteří chodí v bagančatech i spát, to nechápou. Vždyť co může být na světě krásnějšího, než hrdinně padnout? Není prostoduchý, naopak. Jeho laskavý úsměv provokuje a v jeho přítomnosti se charaktery ostatních projevují v celé své nahotě už po několika minutách.

Postavička Josefa Švejka je známa více než sto let. Nejdříve v kratičkých povídkách, a nakonec začaly jeho Osudy vycházet v časopisech, přesněji v polovině března 1921. Stoletý a stále čilý voják. Nestárne a má co říci i k dnešku.

První světová válka byla ještě v čerstvé paměti, v Evropě řádila španělská chřipka, všude bída a hlad, a Jaroslav Hašek se smál. Děsivá zbraň, proti které není obrany. Zlo se smát neumí, i když se o to občas snaží. Místo toho se mu na jeho mordě ukazuje jakýsi bizarní škleb. Proto smích nenávidí. Demonstrace se dají potlačit, lidi se dají vystrašit, ale co s tím, když se někdo směje? Není obrany, a tuhle hlubokou moudrost pochopili spisovatelé již ve starověku. Ezopovy bajky, zesměšňování autorit, zesměšňování ideálů, které se přežily, to vše existuje stejně dlouho, jako existuje literatura.

Bohém Jaroslav Hašek měl dvě manželky a psal knihy v hospodě. Autorovi Švejka by nyní bylo 135 let

Číst Švejka, to znamená přemýšlet, což je vlastnost, které se opravdový voják zdaleka vyhne. Z tebe pořádný voják nikdy nebude, říká Radoslav Brzobohatý svému podřízenému, ve filmu Atentát. Moc myslíte, pane aspirante. I Švejk přemýšlí, i když to tak nevypadá.

Myslí a jedná tak, jak je zvyklý a jak to dělal vždycky. Uniforma na jeho chování pranic nezměnila, a to rozpaluje jeho nadřízené doběla. Jaksi předpokládají, že si Švejk z jejich rozkazů vybere to podstatné, jenže Švejk bere všechny rozkazy doslova a každý si musí pečlivě rozvážit, jaký rozkaz vydat, aby to nedopadlo katastrofálně.

FOTO: Když se zrodil Švejk

Když se zrodil Švejk - Dobrý voják ŠvejkKdyž se zrodil Švejk - Jaroslav Hašek rok 1915Když se zrodil Švejk - první světová valkaKdyž se zrodil Švejk - Voják první světové válkyKdyž se zrodil Švejk - První světová válka
Další fotky
Když se zrodil Švejk - Bílíme – 1918Když se zrodil Švejk - Švejk

Švejk není žádný superman, se svalem místo mozku. Se svoji fyzickou kondicí i věkem rozhodně není stvořen k tomu, útočit na bodák. Představa Švejka, křičícího hurá, v bubnové palbě, je bizarní. Je mu souzeno potloukat se v týlu, pečovat o svého obrlajtnanta a sledovat s odstupem, jak lidi blbnou na kvadrát, což je jeho vlastní výrok. Nikdy není vystaven žádné hraniční situaci, ve které by mu šlo skutečně o život.

Švejk, to není jen literární postava. Je to zhmotnělá, genetická informace o vztahu prostého člověka k válce. Není to hlupák a flegmatik, který se přidá k tomu, kdo mu nacpe fajfku. Snaží se zachovat si vlastní rozum, pohrdá fanglíčkářstvým, falešným patosem, a rozhodně netouží vyměnit zdravé nohy za protézu a stříbrný plíšek na hrudi. Není to jeho válka, nejsou to jeho ideály.

Ztotožňovat Švejka s českou národní povahou je problematické. Názory lidí, kteří Švejkovi vytýkají pasivitu, pohrdání vlastenectvím, nechuť k dosažení vyšších cílů, ve jménu ideálů někoho úplně jiného, jsou hodny poručíka Duba. O tom, že Češi umí být vojáky, ze kterých jde strach, se už historie přesvědčila mnohokrát a Švejk na této pověsti nic neubírá. Mnoho filozofů si už tisíce let láme hlavu nad tím, jak odstranit války. Jaroslav Hašek na to přišel před sto lety. Mír na této planetě se jmenuje Švejk.

 

Včera, 17:45
Diamantů jako vzácných kamenů si již od starověku vážili vládcové mnoha zemí. Až do 15....
Včera, 15:35
Když bratři Čapkové vymyslili slovo „robot“, netušili, že jejich sci-fi myšlenky se stanou reálnou vizí....
Včera, 13:25
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 13:25
Tisícina miligramu. Mohl bych sice napsat jeden mikrogram, ale to by nebylo tak efektní. Tečka...
Včera, 11:15
Herce Ladislava Hemmera si můžeme patrně nejvíce pamatovat z komedie Ducháček to zařídí, kde ztvárnil...
Včera, 09:05
Neznámé cizí slovo vyjadřuje docela jednoduchou věc - bohatství přírody, které spočívá v symbióze rostlin,...
Včera, 07:55
A kdo nebude poslouchat, tomu klekne policie na krk, nebo mu dráhy napaří přes 4...
19.9.2020
Santiago Calatrava (nar. 28. července 1951), nejznámější španělský architekt současné doby, inženýr a umělec patří...
19.9.2020
Tak tu máme druhou vlnu. Dalo se to čekat. Všichni, co vědí něco o virech...
Khamoro 2018
19.9.2020
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
19.9.2020
Film Velký flám je jedním z nejúspěšnějších filmů francouzské historie. V kinech ho vidělo 17...
Reklama