Jaké zásoby ochranných pomůcek mají v zařízeních Ústeckého kraje

27.8.2020
Redakce

Hejtman s předstihem oslovil ředitele všech příspěvkových organizací kraje s žádostí o informaci o vybavenosti ochrannými pomůckami. „Hned po skončení nouzového stavu jsme vyzvaly organizace, aby se zásobily dopředu. Školy, ústavy sociální péče, dětské domovy, nemocnice tak nyní zásoby mají a my máme strategickou zásobu ve skladu humanitární pomoci v České Kamenici,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Pokud nenastane dramatický zvrat, je podle něj kraj připraven.

Ve skladu má kraj například 2000 litrů dezinfekce, 86 000 respirátorů FFP2, 45 000 roušek. Třeba Dopravní společnost Ústeckého kraje má bezmála 20 000 kusů rukavic. „Dáváme našim organizacím cenový limit pro nákupy. Aktuálně jsou ceny na úrovni před vypuknutím epidemie,“ uvedl vedoucí odboru kanceláře hejtmana Luboš Trojna. Respirátor, který kraj nakupoval za 90 korun, stojí nyní 35 korun a rouška je v průměru za osm korun.

Ústecký kraj nyní znovu jedná o dodávkách dezinfekce od ústecké firmy Spolchemie.  „Politika Ústeckého kraje je za dodržení zákona preferovat domácí výrobce,“ uvedl Trojna.

Odhad nákladů na rekonstrukci Benešova mostu v Ústí se zvýšil. Nyní je 501 milionů korun

Jak bude vypadat samotný chod krajského úřadu od 1. září, bude jasné v pondělí. Povinnost nosit roušky bude platit pro veřejnost, zaměstnanci ochranu úst budou nosit tam, kde se budou s veřejností potkávat. „Podrobnosti zveřejníme v pondělí na webu,“ uvedl Trojna.

Kraj je ve spojení s krajskou hygienickou stanicí, s níž bude řešit i podobu posledního jednání zastupitelů v tomto volebním období. Uskuteční se 7. září. „Máme připravené a vyzkoušené všechny varianty. Uvidíme, s čím do té doby přijde ministerstvo zdravotnictví, jak bude vypadat tzv. semafor,“ řekl Trojna.

V Ústeckém kraji bylo ke středě podle krajské hygienické stanice 110 lidí aktuálně nemocných koronavirem. Celkově bylo v regionu pozitivně testováno 821 lidí na covid-19.

vera/čtk

Zemědělci usilují o možnost použít plošnou aplikaci jedu. Hraboši v Ústeckém kraji sežrali část úrodyNepřehlédněte