Jako Andersenovy příběhy o čistém citu i krystalické tiché přírodě. Ledové chrámy, největší na světě

Další fotky

Beton, kov, sklo, keramika – to jsou nejpoužívanější materiály ve stavebnictví dnešních dnů. Jsou však i jiné, ze kterých je možné postavit dům. Lze stavět i z vody. Například domy z ledu za polárním kruhem, poblíž polární záře: vzniknou, roztají a zas se postaví…

Voda. Jen dva vodíky a jeden kyslík. Dohromady však tvoří látku, bez které by nebylo na naší planetě života. Stavitelé však z toho vědu nedělají. Jen se prakticky ptají: Dá se stavět i z vody? Zdá se to nepravděpodobné, ale i to je možné. Ne však všude. Jen tam, kde je stále pod nulou a kde se rodí krásné pohádky, jako ty Andersenovy s příběhy o ledovém království, čistém citu i krystalické tiché přírodě.

Horký ledový nápad

První s touto myšlenkou přišel Jacques Desbois. Byl to nápad „bláznivý“. Realizace se však podařila. Vznikl ledový dům v Montmorensey parku, městě Quebec City, Kanadě. Na stavbu je vždy použito 300 tun ledu a 5 000 tun sněhu. Zcela první však byl postaven ledový dům ve Švédsku, v laponských krajích, 200 kilometrů za severním polárním kruhem v Jukkasjärvi u Kiruny, poblíž řeky Thorne River.

„Byl to vždy můj eskymácký sen,“ říká Yngve Bergqvist, zakladatel ledového objektu. V roce 1989 pan Bergqvist sjížděl řeku Thorneälven. Napadaly ho otázky, jak zúročit jiskřící krásu tohoto kraje. Myšlenka mu nedala spát. Když se tu navíc konalo velkorysé ledové sochání, zatoužil jedinečný nápad rozvinout a podařilo se.

Škoda jen, že vydrží tak krátce! Festival ledových soch v pražské Harfě

Průsvitné stěny nepropouštějí hluk

„Ice iglú“ má rozlohu 6 000 m2 a je zde několik desítek pokojů, samozřejmě vyhřívaných. Venku je třeba 30 pod nulou, tady je k dispozici horká kabina – finská sauna. Seveřané rádi střídají led i žár, podobně jako Islanďané nebo Irové. Nutí je k tomu příroda, která je pro jejich kraje typická a drsná. Ale také krásná. Stěny z ledu nepropustí totiž žádný hluk, zato výborně propouštějí světlo, dají se mnohotvárně nasvítit. Vzduch je naprosto čistý a svěží. Je to oáza pro lidi z velkoměsta, přesycené hlukem a smogem. Jezdí sem však i vědci na konference, protože tady si vždy vyčistí hlavu od balastu a načerpají úžasné myšlenky a vize, jezdí sem umělci pro krystalickou inspiraci, nevěsty, které inspiruje bílý závoj, ale také bílá barva zdejších krajů blízko polárního kruhu. Jezdí sem zeměpisci i astronomové a studenti pro přírodní fenomén polární záře, který je jistě naprosto neokoukaný.

Jak se staví z vody

Jenže stavět takovou krásu, to chce pořádnou fušku: každý rok se dům musí postavit znovu. Je třeba vytěžit z řeky na jaře tuny ledu, pak přes rok ledy skladovat a na podzim začít stavět tak, že se ledy sněhovými děly naládují do kovových obřích forem jako panely. Ledové kvádry jsou skladovány v hale o rozloze 1 500 m2. A pak zas mimo sezonu všechno roztaje a vlije se do té samé řeky.

Děti malují pohádky pro potěšení seniorů v domovech

Autorem a manažerem projektu prvního „ice iglú“ byl tedy Yngve Bergkvist. Arne Bergh, specialista, k unikátnímu projektu ledové stavby říká: „Není to pohádka, je to skutečné. Dílo tvůrců z celého světa.“

První stavitel z ledu měl vzor v gotice

Architekt Ake Larsson říká: „Když jsem tu byl v roce 1993 poprvé, bylo na tom místě jen malinké iglú. Yngve Brgkvist, manažer, mi ukázal svoji vizi na papíře. A já řekl: Ano. Byl jsem nadšený, byl to krásný pocit. A tak jsem se stal prvním ledovým architektem, myšleno takovýchto staveb. Nepočítaje v tom dávné stavitele iglú. A to nebylo všechno. Pak jsem šel do archivů a studoval jsem architekturu starých gotických katedrál. I ony byly konstruovány na bázi tvarově krystalického oblouku… Málokoho by napadlo, že jsem se v jeho případě inspiroval slavnou gotickou katedrálou v Remeši…“

Festivaly zimních umění mají zelenou

Pod záštitou umělce světového jména M. Michela Lepira, známého zejména v Quebecu, před zraky hostů sochalo v letech 2004 – 2005 z ledu sedm známých umělců po celé tři dny. Uskutečnilo se tu také první světové symposium na toto téma. Samozřejmě, umělci mohou takto sochat pouze, když je okolní teplota -30 stupňů Celsia.

Rekonstrukce katedrály Notre-Dame. Bude možná skutečně historicky pojatá oprava?

Ledové sochařské soutěže získávají stále více příznivců. U nás byli mezi prvními český sochař František Bálek. Je to šampion. Sochal v mrazu v italském Pinerolu, odkud přivezl cenu. Tato soutěž byla tehdy nominací na Zimní olympijské hry v Turinu.

Ledové sochání probíhá na horách každoročně i u nás, v Čechách a zejména na Moravě, a od roku 2019 také ve Vysokých Tatrách na Hrebienoku u Starého Smokovce, kdy tématem byl například Chrám Matky Boží v Paříži k poctě této světové unikátní historické památky. Na díle, Ledovém dómu, se podílelo 18 ledových sochařů nejen z Čech a Slovenska, ale také z Polska, Německa a Litvy.

FOTO: Chrámy z ledu jako v pohádce o jiskřivě čisté přírodě

Chrámy z ledu jako v pohádce o jiskřivě čisté přírodě - Aurora2Chrámy z ledu jako v pohádce o jiskřivě čisté přírodě - JukkasjarviChrámy z ledu jako v pohádce o jiskřivě čisté přírodě - JukkasjarviChrámy z ledu jako v pohádce o jiskřivě čisté přírodě - Ledhotel JukkasjarviChrámy z ledu jako v pohádce o jiskřivě čisté přírodě - Jukkasjärvi
Další fotky
Chrámy z ledu jako v pohádce o jiskřivě čisté přírodě - JukkasjärviChrámy z ledu jako v pohádce o jiskřivě čisté přírodě - Jukkasjarvi
Včera, 15:35
V neděli nás čeká začátek adventu a s ním i zapálení první svíčky na adventním...
Včera, 13:25
Velice zajímavou stavební ukázku „supermostu“ najdeme ve Spojených státech amerických. Jedná se o Mike O‘Callaghan...
Včera, 11:15
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 11:15
Umíráček zvonil sám, a té chvíle také všechny ostatní, hrubé zvony. Houpaly se samy od...
Včera, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Včera, 09:05
Filmová trilogie o rodině Homolkových patří k největším klenotům české kinematografie, o tom není sporu....
Včera, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
28.11.2020
Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu streamovaném z Divadla Archa na web ČT art...
28.11.2020
Výskyt mamutů můžeme zřejmě datovat do severské stepi v období přibližně před 300 tisíci lety....
28.11.2020
Ti dva muži se smrtelně nenávidí. Není divu. Jeden z nich je zpupný Říman, pyšný...
28.11.2020
Dnešní díl našeho seriálu o osobnostech Mělnicka zavítá do Kralup nad Vltavou, rodiště, pobytu i...
Reklama