Jan Želivský, Robespierre husitské revoluce

Další fotky

Dnešní svět se vpravdě podobá bouřlivému moři, plnému dravých ryb, ve kterém jedna požírá druhou. Každá podle síly své. Velké požírají malé a malé ty nejmenší. Tak na tomto světě silný požírá slabé a boháč chudé. Pouze ti, kdož skutečně pracují, říkají právem, chléb náš vezdejší dej nám dnes. Ale ostatní ho jedí jako zloději a lupiči. Běda vám, dravci, kteří se sytíte krví poddaných. Již se krátí dnové vaší moci. Neboť stojí v Písmu. Kdo nepracuje, ať nejí!

Zajímavá slova, že? Člověk by skoro řekl, že by se dala použít i v dnešní době. Bohužel, či bohudík, už je to více než šest století, kdy zazněla. Z kazatelny u Panny Marie Sněžné, na Novém Městě Pražském.

O Janu Želivském se až do bezprostředního začátku husitské revoluce neví prakticky nic. Zřejmě se narodil někdy v roce 1380 v Humpolci, a stal se členem premonstrátského řádu v klášteru v Želivi. Po upálení Jana Husa odešel do Prahy, kde se stal kazatelem pražské chudiny. Nejdříve v kostele sv. Štěpána na Rybníčku a od roku 1419, u Panny Marie Sněžné. Byl velmi radikální, a v kombinaci s chialistickými vizemi se stal později i velmi nebezpečným pro každého, kdo hledal jakýkoliv, i sebemenší kompromis s umírněnými husity, či dokonce s katolickou opozicí.

A pak se stalo něco, co naplnilo husity vírou ve vítězství a křižáky hrůzou. Kruciátám se v Čechách nedaří

Byl iniciátorem první pražské defenestrace z 30. 7. 1419. Jeho kázání dokázala zfanatizovat davy. V době ohrožení Prahy křižáckými vojsky byl v podstatě nedotknutelný, protože byl potřebný. Tak, jako mnozí před ním a mnozí, kteří přišli po něm, neunesl tíhu své moci a využil ji k likvidaci svých potenciálních i skutečných oponentů.

Dokonce vytáhl jako velitel Pražanů proti křižácké armádě, která operovala v okolí Mostu, a kdyby nezasáhl včas Jan Žižka, celá výprava by díky jeho naprosté neschopnosti velet armádě, skončila fiaskem. Spory mezi radikálními a umírněnými husity propukaly ve chvílích bez nebezpečí. Utichaly vždy, když byl nepřítel na dohled. Jednou jsi dole, jednou nahoře.

FOTO: Jan Želivský

Jan Želivský - Staroměstská radniceJan Želivský - Zizka VítkovJan Želivský - Staroměstská radniceJan Želivský - defenestraceJan Želivský - Husité
Další fotky
Jan Želivský - Hus na kazatelněJan Želivský - pomník Jana Želivského v ŽeliviJan Želivský - kostel Panny Marie Sněžné

Když v roce 1421 čáslavský sněm podpořil mírnější křídlo husitů, Jan Želivský vyvolal v Praze znovu povstání chudiny a Prahu ovládl. Z bojovníka revoluce se stal nenáviděný i obávaný, krvavý Robespierre. Byl zakázán hazard, nevěstince, byly zakázány ozdoby oděvů, nákladné účesy a kromě náboženských textů i písně. Želivský začal pomalu ale jistě ztrácet sympatie i u dřívějších příznivců, zvláště když dával popravovat každého, kdo se mu znelíbil.

Pohár přetekl ve chvíli, kdy nechal popravit oblíbeného stoupence umírněných husitů, Jana Sádla z Kostelce. Bylo nutné jednat a opozice také jednat začala. Je paradoxem, že žalobu na něho podal mistr Jakoubek ze Stříbra, ten, který obnovil podávání pod obojí. Jan Želivský byl předvolán na Staroměstskou radnici, kde byl zatčen a ještě téhož dne, 9. 3. 1422 i s několika dalšími stoupenci popraven. Spiklenci nedomysleli, že ze dvora radnice vede na náměstí úzká strouha, kterou se krev dostala na náměstí. Dav vtrhl na radnici, kde objevil svého popraveného vůdce. K nějaké rozhodující protiakci už však nedošlo. Smrtí Jana Želivského končí období radikálního husitství.

Dnes, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Dnes, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Dnes, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Včera, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
2.7.2020
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
2.7.2020
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Reklama