Jarní prázdniny trochu jinak. Naplánujte si dovolenou i během pandemie

Podobu jarních prázdnin letos výrazně změnil koronavirus. Těžko je strávíme na horách, musíme si nechat zajít chuť i po jiných destinacích. Přesto ale odpočinek potřebujeme, stejně jako naše děti. Jak si tedy užít prázdniny jako jindy? Odpověď je jednoduchá – naplánujte si staycation.

Pojem staycation vznikl spojením slov vacation (dovolená) a stay (zůstat). Je to tedy dovolená, při které zůstanete doma. Ovšem abyste nezabředli do stereotypů všedního dne, naplánujte si ji stejně pečlivě, jako byste plánovali dovolenou mimo domov.

I taková dovolená má svůj přínos – například ušetříte čas strávený dopravou. Spočítejte si, na kolik vás jindy zimní dovolená vyjde, ale nepočítejte s těmito výdaji jako s ušetřenými. Dovolená zkrátka něco stojí, a tak ani dovolená doma nebude zadarmo.

Plánujte

Zamyslete se nad tím, co od dovolené očekáváte. Odpočinek? Neznámé jídlo, které nemusíte sami vařit? Sportovní vyžití? Objevování cizích měst? To všechno si při dobrém plánování můžete užít.

Tip na vycházku: I v současné době je stále co navštěvovat. Čekají na vás zubři i divocí koně

Sedněte si s rodinou, sepište všechny požadavky (přiměřené dané situaci) a rozplánujte si dny. Možná můžete začít i malou rodinnou hrou – vytahejte z komory kufry, rozdělte je příslušníkům rodiny a sbalte si věci na příslušný počet dní. Pak skříně zamkněte a vyrazte! Co jste zapomněli, to prostě nebudete mít.

Můžete si zahrát i na obvyklou cestu na hory – nezapomeňte na zastávku na kávu, a pokud míříte třeba do rakouských Alp, přiobjednejte si i štrúdl. Na místě samozřejmě musí čekat welcome drink, a až si vybalíte, vzhůru na večeři.

S vařením nakládejte také stejně jako na dovolené – jestli si obvykle vaříte sami, nic proti, ale aspoň si nakupte nebo objednejte potraviny z vybrané destinace. Rodinné večeře můžete proměnit v oblíbenou hru Prostřeno – vystřídejte se ve vaření a nezapomeňte ani na program po večeři.

Procházka po Velvarech nabízí opáčko historických událostí. Město vás zaujme svými památkami

Jestli ale na dovolené jezdíte do hotelu, nebo jíte aspoň přes den venku, nedá se nic dělat, jídlo si musíte objednat z restaurace.

Jděte ven a „venek“ si vezměte i domů

Když nemůžete vy ven, může „venek“ za vámi. V mnoha destinacích a národních parcích jsou instalované webkamery, takže outdoorové zážitky si můžete dopřát i ve svém obýváku. Podívejte se třeba na National Park Service, nebo Explore org´s, AirPano vás vezme na cestu kolem celého světa.

Určitě ale vyrazte na vzduch. Nápady na výlety i v Praze nebo nejbližším okolí najdete třeba na stránkách Kudy z nudy, jinde najdete tipy na únikové a dobrodružné hry. Pokud se ale chcete na svoje město podívat očima turisty, zajeďte si pro informace do Informačního turistického centra. Bohužel jediné, které je v Praze otevřené, je na ruzyňském letišti, ale i to je přeci výlet.

Na několika místech metropole jsou umístěna kluziště, kde je ale třeba si místo předem zamluvit. Bruslí se třeba na Vypichu, na Smíchově nebo na Letné. Většina kluzišť se však už na konci února či začátku března uzavře.

Poslechněte si kulturu online! Národní divadlo spustilo podcastový kanál

Dívejte se na filmy, zajděte do galerie

Pokud doma nemáte předplacené filmové kanály, podívejte se, jestli neexistuje dočasné předplatné, případně je během prázdnin vyzkoušejte zdarma. Od jara je také na Strahově zabydlené autokino. „Promítání z lodních kontejnerů v postapokalyptickém prostoru Strahovského stadionu je unikátním zážitkem na dlouho opuštěném místě v srdci Prahy, které má jedinečnou scenérii,“ slibují provozovatelé kina. Program najdete na autokinostrahov.cz. Filmy se promítají na plátně o rozměrech 13×6 metrů, na které promítá projektor z kina Aero v maximálním rozlišení 4K. A aby byl zážitek ze sledování dokonalý, můžete si přímo do auta bezkontaktně objednat něco dobrého na zub.

Nejen pražská muzea a galerie nabízejí webové prohlídky, sbírky celého věta si můžete prohlédnout třeba na  Smithsonian Museum, British Museum, Vatican Museum nebo Google Arts & Culture Collection. Je to bez front a obrazy si můžete prohlédnout i velmi zblízka!

A když už se budete dívat na zahraniční webové stránky, nezapomeňte na Social Distancing Festival.

Dnes, 04:00
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhne vládě, aby hejtmani mohli nařídit pracovní povinnost zdravotníkům...
Dnes, 04:00
Když v roce 1834 vyhořel Westminsterský palác, vyhlásili britští politici soutěž o nejlepší projekt nové...
Včera, 21:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 21:20
Prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku čínské vakcíny...
Včera, 17:32
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Nemuseli by tak podle...
Včera, 15:39
Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na pracoviště. Může...
Včera, 15:35
Už po 25. narozeninách se na pleti začnou objevovat první vrásky a jemné linky, které...
Včera, 15:26
K zapojení do péče o pacienty s covidem by se mohli přidat například plastické chirurgie,...
Včera, 15:06
Střední odborné učiliště v Kaplici pokračuje v praktické výuce i ve zpřísněném koronavirovém režimu. Zatímco...
Včera, 12:42
Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Dvacítku míst...
Včera, 11:15
I když francouzský vojevůdce a císař Napoleon I. Bonaparte (15. srpna 1769 – 5. května...
Reklama