Jedenáct metrů vysoká Šiška? V Břevnově je možné všechno

28.7.2021
Fefík

Už v době instalace obou objektů městská část avizovala, že bude sledovat reakce místních obyvatel i návštěvníků, a nechá je rozhodnout, zda by měla díla na Ladronce zůstat.

„Na našem Geoportálu mají lidé nyní možnost do 15. srpna dát rozhledně svůj hlas nebo naopak hlasovat pro ukončení instalace. Osobně rozhledně i kavárně fandím. Z reakcí, které ke mně doléhají, myslím, že si své místo v parku již obhájily. Svůj hlas v anketě rozhodně využiju,“ řekl místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek.

Železné sochy z dílny Čestmíra Sušky instalovala městská část naproti usedlosti Ladronka na zkoušku díky bezplatné výpůjčce děl na jeden a půl roku. Oba objekty se během krátké doby staly přirozenou součástí parku a zajímavou atrakcí pro návštěvníky, která snoubí estetickou funkci s volnočasovou. Výjimečné zážitky pak nabízí pohled při západu slunce přímo z rozhledny skrze její děravé otvory.

Sudek – Wichterlová. Když si sochy povídají ve stínu jasmínu a akátu

„Obě skulptury jsem ve spolupráci s kolegy ze Studia Bubec v Řeporyjích vytvořil ze starých vysloužilých cisteren. Velká nádoba na Rozhlednu ležela na poli u Trutnova a čekala, až si jí někdo všimne. Nádobu na Kavárnu mám z Ostravska. Obě jsem pravděpodobně zachránil před roztavením v hutích,“ přiblížil původ konstrukcí obou děl Čestmír Suška.

Rozhledna má uvnitř točité schodiště na vyhlídku. Věž je doplněna horizontálně řešeným, taktéž ocelovým objektem, kde se kolemjdoucí mohou posadit a eventuálně i občerstvit.

Čestmír Suška (1952 v Praze) je už svými rezavými sochami proslulý. Své práce vystavoval na Staroměstské radnici (1995), v Mánesu (1997), výstava v Thámově hale (2007) se přímo jmenovala Rezavé květy, představil se i v USA a před devíti lety v DOXu. V roce 2000 založil občanské sdružení Bubec, které provozuje výtvarné (sochařské) Studio Bubec v Řeporyjích, kde organizuje rezidenční pobyty umělců a festival Art Safari. V roce 2017 založil festival m3/Umění v prostoru, který se koná na veřejných místech Prahy.

Zdroj: Praha 6Nepřehlédněte