Jemnice chce postavit nový velkochov drůbeže. Aktivisté jsou proti

29.11.2021
Redakce

Jemnice na Třebíčsku bude chtít v lednu uspořádat anketu kvůli záměru společnosti Zeobs, s. r. o. postavit ve městě velkochov drůbeže a zřídit masokombinát. Prozatím zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu, která by to v lokalitě U Bažantnice a v areálu společnosti v Jemnici umožňovala. Proti záměru veřejně vystupuje především spolek Za dobrý život na Jemnicku.

„Uděláme v lednu anketu, protože aktivisté tvrdí, že proti je většina občanů Jemnice. My tedy s našimi voliči pochopitelně mluvíme a nejsme přesvědčeni, že je to většina,“ řekl místostarosta města Zdeněk Hošek. Referendum, o kterém se v souvislosti se záměrem ve městě dřív mluvilo, je podle Hoška rizikové. „Tam se může stát, že menšina rozhodne o názoru mlčící většiny. Je to neměnné a výsledky referenda mohou být zrušeny zase jen referendem,“ řekl Hošek.

Spolek upozorňuje na možné zhoršení kvality podzemní vody po používání vyprodukovaného hnoje z chovů na pozemcích města. Rozporují také přínos v podobě nových pracovních míst, protože podle nich budou provozy vysoce automatizované. Bojí se také zvýšené dopravy spojené s chodem masokombinátu.

Záměr společnosti bylo stavět u Jemnice vedle velkochovu kuřat i vepřín. Jemnice původně záměry schválila. Po dohodě s majitelem Josefem Kolářem ale rozhodnutí změnila a záměr chovu prasat zrušila. Podle Hoška je to ze strany společnosti vstřícné gesto. „A je to i rozumné gesto, hlavou proti zdi se jít nedá,“ řekl.

Původní investice byly podle starosty Jemnice Miloně Slabého v hodnotě okolo miliardy korun, provozy by mohly zaměstnat na 200 lidí.

Zdroj: ČTK



Nepřehlédněte