Ještě týden nepojede kabinová lanovka na Ještěd. Odstávka se prodlužuje

22.11.2020
Redakce

„Dělali jsme věci, které neděláme normálně, tak se nám to trochu zdrželo,“ uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Delší, než čekali, byla podle něj například výměna části převáděcího řetězu v napínací komoře. „Museli jsme kvůli tomu odložit práce, které děláme běžně. A ty nás teď čekají,“ dodal. Podle něj budou měnit ještě například kladky na trase lanové dráhy.

Lanovka na Ještěd je mimo provoz od 20. října. První dva dny to bylo kvůli silnému větru, poté kvůli protikoronavirovým opatřením a od listopadu začala pravidelná podzimní revize. Podle původního plánu měla skončit v pátek.

V posledních letech vyvezla lanovka ročně 230 000 až 290 000 lidí, letošní sezonu ale negativně ovlivňuje epidemie koronaviru a přepravených cestujících je asi o třetinu méně než obvykle. Lanovka byla mimo provoz letos na jaře od poloviny března kvůli protikoronavirovým opatřením bezmála dva měsíce a poté měla ještě několik týdnů omezenou kapacitu. Štěpán nepředpokládá, že by po obnovení provozu příští sobotu kapacitu nějak omezovali. „Myslím, že ve veřejné dopravě, v autobusech nebo vlacích žádné omezení není, navíc doba jízdy lanovkou je jen čtyři minuty,“ dodal. Běžná provozní rychlost lanovky je 36 kilometrů v hodině. Kabina při cestě mezi stanicemi urazí 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní na vrcholu Ještědu o 400 metrů výš.

Liberecký areál a lyžaři se dočkali. Sjezdovka Nová Skalka na Ještědu dostala zelenou

Lanovka je technickou zajímavostí, vybudovaná v letech 1932 a 1933. V letech 1971 až 1975 byla modernizována a z té doby jsou i současné kabiny. Mezi dolní stanicí a vrcholem hory jezdí dvě a jedna je záložní. Každá kabina pojme až 35 lidí. Bez nutnosti renovace vydrží kabiny obvykle deset let, při této odstávce se ale měnila jedna už po osmi letech. Měla popraskanou laminátovou střechu a trochu do ní zatékalo.

vera/čtk

V Turnově je pohřbeno mnoho významných osobností. Jejich hroby teď najdete snázNepřehlédněte