7℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Jsou tady několik stovek milionů let a odchází efektním závěrem. Když hvězdy umírají, je to vidět

Hvězdy jsou jako lidé. Rodí se, žijí a umírají. Jenom ta časová měřítka jsou trochu jiná. Mají i lidské vlastnosti. Některé jsou lakomé, šetří energií, a kromě svého nejbližšího okolí, nikoho příliš nezajímají. Dalo by se říci, že pouze existují, ale nežijí. Doutnají mnoho miliard let, ale bez užitku. Na opačném konci jsou hvězdy velkorysé, hýřivé, rozhazovačné. Plýtvají. Jejich život je mnohem kratší a skončí za směšných několik stovek milionů let, efektním závěrem. Pro život ve vesmíru jsou tedy stejně nespolehlivé, jako ty lakomé.

Reklama

Dnešní moderní astronomie zjistila již řadu explozí supernov i mimo Mléčnou dráhu. Naši předkové mohli pouhým okem spatřit za uplynulých tisíc let jen tři takové exploze. Tu první zaznamenala čínská a arabská astronomie v roce 1054. Krabí mlhovina v souhvězdí Býka, jako pozůstatek této gigantické exploze, byla objevena až v roce 1731. Další byla Tychonova supernova, ležící v souhvězdí Kasiopea a zaznamenaná v listopadu 1572. Tedy v době, kdy se německý astronom Kepler teprve učil chodit. Na něho čeká supernova v souhvězdí Hadonoše, která se rozzáří v roce 1604. Třetí, a zatím poslední, pozorovaná v této Galaxii.

Jsme staří jako vesmír. Po stopách kávové lžičky

Ani jeden z astronomů středověku jistě netušil, že se dívá do dávné minulosti. Velmi dávné minulosti. Světlo ze všech těchto explozí se vydalo na cestu v mladší době kamenné. V případě Keplerovy supernovy, dokonce v době lovců mamutů, před dvaceti tisíci lety. Tycho i Kepler se dívali pouze očima. Na vynález dalekohledu bylo ještě příliš brzy.

Současná technika, zvláště Hubbleův teleskop nám odhalí fantastické barvy a tvary mlhovin. Zářící mračna roztříštěné směsi plynů a prachu, řítící se prostorem. Tisíce kilometrů za vteřinu nám možná připadají velmi značné, ale ani délka jednoho života by nám nestačila, abychom v dalekohledu zpozorovali nějakou změnu jejich tvaru.

FOTO: Supernovy

Supernovy - Keplerova supernovaSupernovy - Tychonova supernovaSupernovy - Krabí mlhovinaSupernovy - schéma hvězdy před explozíSupernovy - ilustrace Supernova
Další fotky
Supernovy - Sloupy stvoření

Jak se to vlastně stane, že hvězda exploduje. Co je příčinou? Příčinou je hmotnost hvězdy. Čím hmotnější, tím větší pravděpodobnost a pak dokonce i jistota, že hvězda zanikne v gigantické explozi. Hvězdu ovládají dvě síly, které mezi sebou soupeří. Tlak záření směrem ven a gravitace, která se snaží hvězdu zmáčknout. Dokud jsou obě síly v rovnováze, hvězda září poklidně a nevyvádí žádné neplechy, což je případ našeho Slunce. Jakmile hvězda spotřebuje v jádře svoje palivo, začne se hroutit. Pokud je dostatečně hmotná, tak tím zmenšením zapálí další jadernou syntézu a celý proces se opakuje.

Ve hvězdě vznikají stále těžší a těžší prvky, až se celý proces zastaví u železa, z něhož nelze již žádnou energii získat. Hvězda před svým zánikem připomíná cibuli z mnoha vrstev. Celý proces je pak nesmírně rychlý. Hvězda se zhroutí do miniaturní velikosti několika kilometrů a fantastické hustoty. Pokud je ještě hmotnější, celý proces jde ještě dál a vznikne černá díra. Ve vesmíru však nic není definitivní. Z prachu a popela hvězd dávno zaniklých, vznikly hvězdy nové a mladé. Okolo jedné z nich obíhá i naše planeta.

Dnes, 17:30
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
Dnes, 16:00
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 14:00
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Dnes, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Reklama