• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Karlovarský dopravní podnik se komiksem snaží vychovat z dětí slušné cestující

    15.12.2021

    Moderní a ne příliš okoukanou cestu, jak zaujmout děti cestující městskou hromadnou dopravou zvolil karlovarský dopravce. Ten vylepil do svých vozů komiksové Desatero skvělého cestujícího.

    „Jedná se o společný projekt v rámci Sdružení dopravních podniků ČR. To sdružuje dvaadvacet největších dopravních podniků v zemi. Do projektu dětského desatera se ze sdružení zapojily dopravní podniky například v Hradci Králové, Olomouci, Pardubicích, Plzni nebo Ústí nad Labem. Jsme s těmito partnery v dlouhodobé spolupráci,“ vysvětluje místopředseda představenstva Dopravního podniku Karlovy Vary (DPKV) Lukáš Siřínek, který je zároveň pověřen řízením této akciové společnosti.

    Autorem komiksového Desatera je ilustrátor, spisovatel a scénárista Vojtěch Jurík, který je znám pod pseudonymem Vhrsti. Ten ve svých jednoduchých příbězích nabádá zejména dětské pasažéry ke slušnému chování v autobusech a upozorňuje je na nejčastější nešvary, kterých se právě nejmladší cestující dopouštějí.

    „V desateru se objevuje deset klasických pohádek a deset nešvarů, se kterými se můžeme při cestování v MHD setkat. Jde o situace, kdy cestující porušují přepravní podmínky, omezují nebo dokonce ohrožují ostatní cestující,“ říká náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek (ANO), který má dopravu ve své gesci a dodává: „Je třeba dětem vtipnou formou vysvětlit, že například velký batoh mají ve voze sundat, svačinu sníst až po vystoupení nebo je upozornit na hlasité telefonování.“

    Komiksový projekt je v pořadí již pátým společným počinem výše vyjmenovaných dopravních podniků. Jejich představitelé se stále snaží kultivovat prostředí zejména v městských hromadných dopravách nebo případně upozorňovat na aktuální témata. „Společně se například každoročně hlásíme k problematice mužského zdraví a oblíbenému Movemberu. Do ulic proto v listopadu posíláme vozy s knírem a vylepujeme preventivní plakáty, upozorňující na problematiku rakoviny prostaty a dalších zdravotních obtíží,“ uzavírá předseda představenstva DPKV Jiří Vaněček.

    Zdroj: vz


    Témata:

    Nepřehlédněte