• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • „Katastrofa!“ Zbrojovka spadla z ligy

  5.6.2023
  Jitka Kačánová

  Za katastrofu označil sestup brněnských fotbalistů do druhé ligy bývalý hráč Petr Švancara. K tomu, aby se klub v nejvyšší lize udržel, potřeboval zvítězit v utkání se Zlínem. To však skončilo bezbrankovou remízou. A fanoušci teď žádají „hrobaře brněnského fotbalu“, ať odejdou!

  Jednou z hlavních příčin sestupu bylo podle Švancary to, že po dubnovém příchodu trenéra Martina Haška se mužstvo vůbec nikam neposunulo a pod jeho vedením vyhrálo jediný z devíti zápasů. Naopak se zastal majitele klubu Václava Bartoňka, jehož fanoušci po utkání vyzvali k rezignaci.

  „Samozřejmě, že je mi smutno, po tak rozehrané sezoně zažívám zase sestup svého klubu do druhé ligy. Nejvíc jsem zklamán, že po výměně trenéra se nic nestalo, tým se nikam neposunul. Nezajímá mě, že podle něj jsme hráli dobře tam a tam, podstatný je výsledek a fakta. Nečekal jsem, že budeme poslední, to je pro mě katastrofa,“ prohlásil pětačtyřicetiletý hráč, který má za sebou úspěšnou kariéru útočníka v týmech Slavie, Žižkova, Slovácka či Příbrami.

  Pád milovaného klubu

  Přitom ještě na podzim mělo Brno náskok deseti bodů na tehdy poslední Pardubice. Na jaře však přišel velký výkonnostní a s ním i bodový pád, který nezastavila ani výměna trenéra Richarda Dostálka za Haška. Švancara si myslí, že Zbrojovku teď čeká náročná cesta, bude-li se chtít vrátit zpět do nejvyšší soutěže.

  „Nezatracuju nikoho, musíme nachystat mančaft a zase ho vrátit zpět do ligy. Nechci kopat do svého milovaného klubu, ať si sezonu vyhodnotí hlavně sportovní úsek. Můžu si o něm myslet svoje, teď bude každý chytrý. Já bych nějaké věci řešil jinak, asi bych angažoval nějaké jiné lidi. Beru ale, že ve Zbrojovce to dělali jinak, je to jejich právo,“ uvedl Švancara.

  Ostuda Brna

  Už několik kol před koncem se vlna nevole „Zbrojováků“ snášela hlavně na majitele klubu Václava Bartoňka. „Chápu, že fanoušci jsou naštvaní na majitele klubu. Ale on je člověk, který do toho dává své peníze. Musíme se také zamyslet nad tím, kde by Zbrojovka byla, nebýt jeho a jeho investic. Najdou se ti, co řeknou, že to měl prodat. Ale je otázka komu. Měl jsem informace a byl jsem zainteresován v otázkách možného odkupu. Co mám zprávy, tak informace o koupi nebyly tak žhavé, aby někdo Zbrojovku koupil,“ tvrdí Švancara.

  Fungování Zbrojovky vidí v širších souvislostech. „Je to ostuda města Brna, kde hrajeme, a toho, jak se vyvíjejí otázky kolem stadionu. S ním je potřeba pomoct, stejně tak i klubu. Když vidím, jaké dotace dostávají na mládež v jiných městech, je mi smutno. Nechci to rozebírat,“ podotkl autor 59 ligových tref v 309 zápasech.

  Krutý konec!

  Fanoušci ale na rozdíl od Švancary tolik pochopení pro majitele klubu nemají. Hned po neúspěšném utkání se Zlínem vnikli na hřiště a požadovali jeho rezignaci. A volání po jeho konci se ozývá i na facebooku, pod strohým textem, který tam vedení klubu umístilo: „Letošní sezona je u konce. Po vydařeném začátku asi málokdo čekal, že vyústí v tak krutý konec, nicméně stalo se. Zbrojovka po roce opět opustila nejvyšší soutěž a čekají ji druholigové boje. Rádi bychom všem partnerům a příznivcům klubu, kteří při nás v této sezoně stáli, poděkovali za jejich podporu. Je nám velmi líto, že se nám nepovedlo ročník dotáhnout ke zdárnějšímu konci.“

  „Krutý konec… sorry ale všechen úspěch a neúspěch závisel na trojici Řezňa, Ševčík, Ali, defenziva byla špatná už na podzim, a když kluci vepředu neměli formu, tak to dopadlo, jak to dopadlo, vedení se na to přes zimu prostě a jednoduše vys*alo,“ zareagoval naštvaně na slova Zbrojovky její fanoušek Tom Horák.

  „Cirkus Brno. Mají z nás akorát p*del. Vedení Zbrojovky si nezaslouží takové fanoušky. Tolik let, co děláte fotbal, a pořád stejné výsledky. Člověk by řekl, nevadí, spadneme a vybudujeme tým a za rok, za dva jsme zpět. Ale tady se to takto dělá už tolik let, že by mohlo i vedení pochopit, že to zkrátka děláte špatně. Výsledky hovoří jasně. No, a je lepší si to přiznat, než stále dokola hazardovat s dobrým jménem klubu a trpělivostí fanoušků. To není ostuda přiznat, že na to nemám a jít od válu. Nechat to někomu s vizí, penězi a chutí něco s tím dělat. Vám už pánové bohužel nikdo nevěří a můžete si za to díky své práci sami,“ dodal za další fanoušky uživatel sítě, který si říká Paris Sideridis.

  Sto milionů

  Kritických hlasů je samozřejmě mnohem víc, vedení klubu označují za „hrobaře brněnského fotbalu“ a vyčítají mu, že pro další rozvoj klubu a jeho setrvání v první lize nemá peníze na hráče ani na stadion a především vize. Co se týče peněz, přece jen jedna dobrá zpráva pro Zbrojovku se teď objevila – brněnský magistrát hodlá do opravy stadionu v Srbské ulici, kde hraje, vložit sto milionů korun.

  S využitím ČTK  Nepřehlédněte