Kde jsou odměny pro zdravotníky? Někteří je vůbec nedostali, tvrdí odbory

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 nebo jim je krátila. Předsedkyně svazu Dagmar Žitníková uvedla, že denně řeší telefonáty a e-maily na toto téma, řádově podle ní jde o desítky zařízení.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k tomu na jednání výboru pro zdravotnictví řekl, že není žádná páka, jak k tomu zařízení donutit. Na zaměstnavatele apeloval, aby odměny v plné výši vyplatili.

„Ministerstvo zdravotnictví se znepokojením sleduje postup některých poskytovatelů, kteří odmítají vyplatit zdravotníkům mimořádné odměny za druhou vlnu epidemie covid-19, přestože prostředky na odměny od zdravotních pojišťoven obdrželi,“ informoval za ministerstvo Martin Novotný z tiskového odboru. Prostředky podle resortu nejsou určené na navyšování jejich zisků nebo sanování ztráty z hospodaření.

V nemocnicích a sociální oblasti byly podle odborů odměny za druhou vlnu většinou vyplacené bez problémů, protože šly přímo ze státního rozpočtu. U ambulancí, kterých je asi 40 tisíc, šly peníze z veřejného zdravotního pojištění, pojišťovny je poslaly na základě seznamu zaměstnanců, které má každá ambulance uvedené ve smlouvě.

Očkování proti covidu: Jak se připravit a co od toho čekat?

Hrozí i soudy

Podle Žitníkové se tak peníze dostaly jen asi ke třetině lidí. Některým je zaměstnavatelé odmítli vyplatit. „Část poskytovatelů začala říkat, že ty finanční prostředky mohou použít na cokoliv jiného,“ uvedla. Podle ní je ale v kompenzační vyhlášce explicitně uvedeno, že peníze mají jít na odměny. „My s tím nesouhlasíme. Kdo peníze na odměnách nevyplatí, ten by je měl vrátit,“ dodala.

Musí být podle ní nějaká kontrola a následné sankce. Případy, které se odborům podaří shromáždit, chtějí předat ministerstvu. Pokud peníze nedostali jejich členové, kterých je ale podle Žitníkové právě v ambulancích minimum, pomohou jim odbory bránit se i soudně. Ostatních zaměstnancům, kteří se cítí poškození, doporučuje, aby si najali právníka.

Pro zbývající zaměstnance, kteří nebyli na seznamech pojišťoven, budou ještě peníze na odměny vyplaceny. Zdravotnická zařízení je mají opravit do konce července.

Zdravotníci dostali odměny už za loňskou jarní vlnu pandemie, za plný úvazek to bylo 75 tisíc korun, ostatní pracovníci ve zdravotnických zařízeních 30 tisíc korun. Stejnou částku měli přislíbenou i za další vlnu. Pro lidi z nemocnic peníze poslala vláda z rozpočtu, šlo asi o 11 miliard korun, ostatním je prostřednictvím vyhlášky vyplatí zdravotní pojišťovny. Ty náklady vyčíslily zhruba na 12,2 miliardy.

vlb/ČTK

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama