Kde se za poslední tři roky ve středních Čechách nejvíce lidí zranilo? Ukáže to mapa

Dopravní nehoda u Žežic

Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na místa s nejvyšší nehodovostí za poslední tři roky a motoristům radí, kterým silnicím je lepší se raději vyhnout. Nezáviděníhodné vítězství letos patří Ústí nad Labem. Čtvrtý skončil Benešov u Prahy.

Aktualizovaná analýza vychází z databáze JDVM (Jednotná dopravní vektorová mapa) s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR. Jsou v ní identifikována místa nejčastějších dopravních nehod s následky na zdraví v letech 2017–2019. Posuzovány byly havárie na dálnicích a silnicích I. třídy.

Podmínkou pro zařazení konkrétního úseku do statistiky Automapy Allianz bylo, že na dané komunikaci se za poslední tři roky přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé dopravní nehody se zdravotními následky a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 200 metrů.

Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění; počet nehod s jakýmkoli jiným zraněním; počet osob, které utrpěly při těchto nehodách smrtelné nebo těžké zranění; závažnost ostatních zranění; a počet ostatních nehod v dané lokalitě. Z celkového množství takto definovaných nehodových míst poté Allianz sestavila celostátní žebříček 20 nejrizikovějších lokalit. Středočeský kraj se v tomto žebříčku umístil dvakrát, na 4. a 12. příčce.

Dále bylo ve 13 krajích (tj. všech kromě Hl. města Prahy) identifikováno vždy po pěti nejzávažnějších úsecích. Celkem bylo posuzováno 65 nehodových lokalit, kde došlo k 413 dopravním nehodám s následky na zdraví a 648 nehodám celkem, z toho k 132 nehodám s úmrtím nebo těžkým zraněním.

Nejrizikovější místo ČR je v Ústeckém kraji, následuje Jihomoravský a Liberecký

Vůbec nejrizikovějším místem v Česku byla v letech 2017–2019 Všebořická ulice v Ústí nad Labem. Na 200 metrech mezi křižovatkami s ulicí Dukelských hrdinů a 17. listopadu došlo v místní části Všebořice celkem ke 35 nehodám, z nichž ze 17 si účastníci odnesli zdravotní následky. Dva lidé se zde těžce zranili a 19 se zranilo lehce.

Druhým nejrizikovějším místem ČR se stala křižovatka v severovýchodním cípu Hodonína – tam, kde se silnice I/55 potkává s ulicí Měšťanskou. Celkem se zde za poslední tři roky odehrálo 18 nehod, z nich 17 se zdravotními následky. K 16 nehodám došlo kvůli nedání přednosti v jízdě. Tři lidé zde zemřeli, dva si odnesli těžká zranění, a 29 osob lehká.

Třetí místo v zemi obsadila křižovatka na silnici I/9 v Jestřebí na Českolipsku. Za sledované období zde došlo k celkem 20 nehodám, z toho k 15 s následky na zdraví. Tři lidé se zde těžce zranili a 29 lidí se zranilo lehce. K 17 nehodám došlo v důsledku nepřiměřené rychlosti.

Nebezpečí hrozí také v Benešově a Poďousech

Nejrizikovějším místem Středočeského kraje a 4. nejnebezpečnějším místem v ČR se během let 2017–2019 stala křižovatka v severozápadním cípu Benešova na silnici I/3 (E55). Celkem zde v daném období došlo k 22 nehodám, kde jeden člověk zemřel a jeden se těžce zranil. Nehod se zdravotními následky se zde odehrálo 12, 17 osob se v nich zranilo lehce.

Druhým nejnebezpečnějším místem Středočeského kraje s 12. příčkou na celostátním žebříčku se stala křižovatka na silnici I/2 v katastru obce Poďousy (místní část obce Bečváry). Severně od vsi došlo za poslední tři roky celkem ke 12 nehodám. Devět z nich se neobešlo bez zranění, tři lidé se zde zranili těžce a 19 lehce.

Třetí nejrizikovější místo v kraji už se v celorepublikové TOP 20 neumístilo. Stala se jím křižovatka v katastru obce Nepřevázka na Mladoboleslavsku. Jihozápadně od města došlo v daném období k 6 nehodám se třemi těžkými zraněními. Tři nehody se staly za deště.

Čtvrté místo v regionu obsadila křižovatka na silnici I/2 jihozápadně od Českého Brodu. Během uplynulých tří let zde došlo rovněž k 6 nehodám. Dva lidé zde zemřeli a jeden se těžce zranil. K polovině nehod došlo o víkendu.

Jako páté nejhorší místo regionu vyhodnotila Automapa Allianz křižovatku v Suchdolu u Kutné Hory. Pár set metrů na východ od města došlo v daném období k celkem pěti nehodám se třemi těžce raněnými.

Milionové ztráty, soud s magistrátem. Přesto Praha podnikateli pronajme luxusní restauraci

Včera, 21:36
V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na dnešním...
Včera, 15:40
Stromy nám v posledních letech takřka mizí před očima. Sucho a kůrovec ztěžují stromům život....
Včera, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 13:40
Sexuální násilí je palčivé téma, které se může týkat tisíců i desetitisíců dětí. Na prevenci...
Včera, 10:20
Věčně žíznivé hrdlo, a pohled na dno konvice s vínem. Kord, který neměl šanci zrezivět,...
Včera, 08:11
Dnes jsou obchodní centra místem, kde často celé rodiny tráví volné chvíle. Kovové konstrukce a...
zpěvačka a moderátorka Jana Chládková
25.10.2020
Na dvou pilířích stojí pracovní život Jany Chládkové – na moderování a zpívání. Moderuje Noční...
25.10.2020
Nejvýznamnějšími a také nejproduktivnějšími našimi sochaři ve druhé třetině 19. století, v období pozdního neoklasicismu...
25.10.2020
Dušičky se blíží a květinářství i trhy nabízejí velké množství věnců, košíčků i jiných ozdob....
25.10.2020
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
25.10.2020
Poselství demonstrace proti vládním opatřením mediálně překrylo násilí fotbalových fanoušků, policejní dělbuchy a vodní dělo....
Reklama