Ve Špindlu ještě před 80 lety lyžovala auta. Proč se důmyslné řešení nakonec neujalo?

Další fotky

Před více než osmdesáti lety se do Špindlerova mlýna vypravila skupina techniků ze Škody Mladá Boleslav, s cílem otestovat technologii, která by usnadnila pohyb aut v horském terénu. Zkoušeli, jak jezdí auto na lyžích.

Na přední kola lyže, na zadní drapáky

Sestrojit automobil, který by se dokázal pohybovat v kopcích na sněhu byla v té době velká výzva a o podobný stroj projevili již předem zájem horští četníci. Potřebovali se v zimě rychleji přibližovat k vrcholkům hor a hraniční čáře při pronásledování pašeráků a prozatím byli odkázáni na povozy s koňmi, své nohy a lyže. Technici ze Škody Mladá Boleslav tehdy přišli s nápadem zkusit nasadit lyže rovnou na auto. Testování se odehrálo v únoru 1935. Na přední kola modelu Škoda Popular připevnili železné lyže a na zadní zase řetězy s drapáky. S takto upraveným autem se hodlali dostat k Medvědí boudě v nadmořské výšce 1060 m.

FOTO: Auta na lyžích

Auta na lyžích - Auta na lyžích - 03-1Auta na lyžích - 20170117-83445Auta na lyžích - Auto na lyžích_pinterestAuta na lyžích - Auto na lyžích 1920
Další fotky
Auta na lyžích - ski-carAuta na lyžích - ski-car

Pokus zhatily velké závěje

Výprava vyrazila v šest hodin ráno. Celou noc předtím padal sníh a cesty byly pokryty 75 cm sněhu. Speciální automobil se dostal až k lávce pod Medvědí boudou, dál cesta pokračovala strmě nahoru. Auto před sebou hrnulo ve velkých závějích spoustu sněhu i předkem chladiče a tak se technici z obavy o jeho zapadnutí neodvážili pokusit do příkrého kopce vystoupat.Ve výsledné zprávě stojí, že k úspěchu by bylo potřeba lépe přizpůsobeného vozu. Při jízdě se nedalo použít druhé ani třetí rychlosti, ale pouze první, která je ještě příliš vysoká. Lyže nebyly vhodně konstruovány a bylo by nutné je vzadu asi o 2 centimetry zúžit. Dále se na lyže lepil měkký sníh, což si žádá opatření jejich spodku jasanovým dřevem, které by se dalo podle sněhových poměrů napustit příslušným voskem. Nadto musí být celé lyže svařeny a ne nýtovány, aby nepovolovaly.

Tajná stanice metra. K čemu ji komunističtí papaláši chtěli použít?

Poprvé a naposledy

Zajímavou perličkou je sdělení, že při cestě bylo testovací auto sledováno jiným vozem: „Při jízdě do Krkonoš připojila se za nás Praga Piccola, která nás sledovala po celou cestu. A když jsme ji ztratili, v Pace stála a za Pakou se za námi zase připojila. Bylo by dobře zaříditi oznámení patentu, aby tato myšlenka nebyla vykořistěna konkurencí,“ stojí v dobové zprávě. Konkurence se nakonec zřejmě rozhodla lyžující Škodovku nenapodobovat.

Kde stojí pražský “Mordor” a proč má pod sebou protiatomový kryt?

Tento pokus tak byl jediný svého druhu, podobné se dále nekonaly, nebo o nich alespoň neexistují žádné zprávy. Snad jen, že speciální auto s lyžemi se ještě testovalo k tahání lyžařů místo vleku. Přestože dnes už lze nalézt zmínky o automobilech opatřených lyžemi (viz galerie), stále se jedná o velikou raritu. Jak vidno, technologie se nakonec ubíraly spíše jiným směrem a od používání lyžujících aut se upustilo.

FOTO: Auta na lyžích

Auta na lyžích - Auta na lyžích - 03-1Auta na lyžích - 20170117-83445Auta na lyžích - Auto na lyžích_pinterestAuta na lyžích - Auto na lyžích 1920
Další fotky
Auta na lyžích - ski-carAuta na lyžích - ski-car

 

 

 

 

 

Dnes, 17:30
Nebo právě proto? Jmenoval se Janan Karlovič Berzin (lotyšsky Jānis Bērziņš, (25. 11. 1889. –...
Dnes, 16:27
Zapálení ufologové mají další případ k bádání. Na internetu byla před několika dny zveřejněna nahrávka...
Dnes, 16:26
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 16:26
Při brouzdání Google Earth můžete narazit na hodně podivné věci. Jeden takový objev učinil i...
Dnes, 15:37
Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají nízké desítky procent nakažených včetně lidí, kteří stonali bez...
Dnes, 15:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Dnes, 15:03
Zahraniční média informovala o ženě z Jihoafrické republiky, která porodila deset dětí. Děti měly být...
Dnes, 15:00
To, že přitom jaksi mimochodem napomohl vzniknout fašismu a vedl svůj národ do války po...
Dnes, 14:53
Zanedlouho si připomeneme výročí válečného konfliktu, který se odehrál v roce 1866, kdy Prusko usilující...
Dnes, 14:17
Chladným projevem ztvárňoval vnitřně bohaté postavy, ze kterých sálala silná vůle, spojená s velkou sebekázní...
Dnes, 13:25
Zmizení dvou španělských dívek, které unesl jejich otec, má bohužel tragický konec. Jedna ze sester...
Reklama