Když v zemi vládne čaroděj a státním náboženstvím je vúdú. Vítejte na Haiti v době Papa Doca

Další fotky

Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v čele své země stanul ve svých padesáti letech. Jako jedinému na světě se mu podařilo vybudovat režim, který své represe postavil na černé magii obecně známé jako vúdú.

Jak se to stalo? O tom je nejlépe nechat hovořit následující fakta:

 • Povstání v Haiti v lednu 1804 bylo jedinou úspěšnou revolucí otroků, po níž vznikl samostatný stát a také první „černá“ republika.
 • V roce 1875 se sloužilo v armádě 5 let a vojáci se museli živit sami. Armáda měla 21 000 mužů, z toho 5000 generálů a 3000 vojínů. Zbytek byli důstojníci různých hodností. Během okupace Haiti Američany (1915 – 1934) byl stav armády snížen na necelé 3000 vojáků.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

 • Za cca 200 let své existence pamatuje Haiti téměř 200 státních převratů, tři císaře, jednoho krále a přes čtyři desítky prezidentů. O střední a jižní Americe se dříve říkalo, že tam jsou čtyři revoluce do roka. Vydržela jen ta kubánská v čele s Fidélem Castrem, a to jen díky miliardám dolarů ze Sovětského svazu a jeho satelitních států pumpovaných do ekonomiky země. České republice tak Kuba dodnes dluží přes 7 miliard Kč a Kubánci navrhli splatit je rumem.
 • Duvalier původně začal pracovat jako lékař. Ve 40. letech byl jmenován „hlavním inspektorem zdravotní služby“ v rámci Američany financovaného programu proti šíření epidemií. Roku 1949 se stal ministrem práce a zdravotnictví. Tehdy dostal od svých pacientů přezdívku „Papa Doc“.

Před 253 lety se narodil „ekonom ponuré budoucnosti“ Malthus. Jak moc hrozí, že se naplnily jeho teze?

 • Roku 1954 se nad ostrovem přehnal zničující hurikán Hazel a peníze z fondu na odstranění následků živelné pohromy se ztratily. V zemi vládli vojáci a ti si do prezidentských voleb v roce 1957 vybrali jako jediného kandidáta Duvaliera. O rok později, při pokusu o převrat, si Duvalier dosadil do armádního velení své lidi. Osobně také často velel popravčím četám, aniž by se to příčilo jeho osobní lékařské etice.
 • Roku 1959 zřídil vlastní soukromou Milici – 15 000 hrdlořezů, kterým se neřeklo jinak než „strýčkové lidožrouti“. Rodiče jimy strašili děti, aby neběhaly po soumraku po ulicích. Podle místní tradice nedostávali tito milicionáři žádný plat a prvního šéfa jim dělal kouzelník Zacharie Delva. Zneužívali svou moc ke znásilňování, okrádání, vymáhání výpalného, z něhož část odevzdávali nadřízeným. Kdo neplatil, byl surově zavražděn nebo zmizel beze stopy.
 • To ale neznamenalo, že musí být mrtvý. Mohla se z něj také stát zombie, živá mrtvola, a to tak, že dotyčného čarodějové vúdú prokleli k věčnému otroctví. I když je existence tohoto druhu zombií fakticky doložena, mechanismus toho, jak se jimy dotyčná nešťastníci stali, není dodnes zcela objasněn.

7 faktů o nejbizarnějším diktátorovi na světě. Skutečně své nepřátele pojídal?

 • Aby si upevnil svou autoritu, Papa Doc svému národu sdělil, že je zosobněním jednoho z duchů smrti jménem Baron Samedi (Pan Sobota), který žije na hřbitovech.
 • Ve své zemi Duvalier prováděl důslednou rasistickou protibělošskou politiku. Obyvatelé Haiti jsou z 95 % černoši, zbytek tvoří převážně mulati, kteří ovládali hospodářský a společenský život země a tvořili elitu. Během vlády Duvaliera a později za vlády jeho syn většina mulatské inteligence odešla ze země. Mulati jsou obecně považování za podezřelé a netěší se žádné oblibě. „Nedaleko“ od Haiti, v Brazílii, panuje přesvědčení, že mulati jsou zákeřnější než černoši. Jedno z přísloví také říká: „Bohatý černoch je mulat, chudý mulat je černoch“.

FOTO: Francois Duvalier

Francois Duvalier - Francois Duvalier – Famous BiographiesFrancois Duvalier - Baron Samedi – jeden z duchů smrti – twitterFrancois Duvalier - Po smrti otce 21. dubna 1971 nastoupil syn Jean-Claude – National PostFrancois Duvalier - Nové hlavní město Duvalierville – MediumFrancois Duvalier - 40. prezident Haiti MUDr. Francois Duvalier – wikipedia
Další fotky
Francois Duvalier - Baby doc Jean-Claude Duvalier a jeho otec Papa Doc Francois Duvalier právě na někoho střílí ve Fort Dimanche (1960) . Haiti LiberteFrancois Duvalier - Baron Samedi (Sobotní pán) – žije na hřbitovech – amazonFrancois Duvalier - Blood and Bourbon – Obsidian PortalFrancois Duvalier - DUVALIER-ELECTION-PRESIDENCY-286296Francois Duvalier - Bon Papa a Mama Doc – Flash HaitiFrancois Duvalier - Po smrti otce 21. dubna 1971 nastoupil syn Jean-Claude – National PostFrancois Duvalier - Povstání otroků v roce 1791 – wikipediaFrancois Duvalier - Syn Jean-Claude Duvalier s manželkou Michele Bennett (1980) – keywordbasket.Francois Duvalier - Nové hlavní město Duvalierville na známce – 2 – ColnectFrancois Duvalier - Nové hlavní město Duvalierville na známce – ColnectFrancois Duvalier - Zemětřesení 12. ledna 2010 – wikipediaFrancois Duvalier - Haiti – mapygoogleFrancois Duvalier - Vlajka Haiti – cs.wikipedia.orgFrancois Duvalier - Znak haiti – wikipedie
 • V červnu 1964 Papa Doc vydal prohlášení o svém doživotním prezidentství: „Bůh je jediný, kdo mě může připravit o moc“.
 • Duvalier neměl v lásce amerického prezidenta Kennedyho a dokonce tvrdil, že právě on mu způsobil smrt kouzlem vúdú. Po jeho pohřbu si dal přivézt prsť z jeho hrobu a s její pomocí začaroval Kennedyho duši a tak si ji podrobil.
 • Po vzoru Brazilců, kteří si vybudovali nové hlavní město Brasília, začal roku 1961 také Duvalier budovat také nové hlavní město, nazvané pochopitelně v rámci kultu osobnosti „Duvalierville“. Stavba byla nakonec kvůli nedostatku financí zastavena.
 • Po několika infarktech a chronické cukrovce Francois Duvalier zemřel 21. dubna 1971 přirozenou smrtí. Jeho místo zaujal syn Jean-Clade, zvaný Baby Doc, který musel 7. 2. 1986 zemi opustit. S rodinou do Francie s velkou částí haitského státního pokladu uprchl.
 • Papež Jan Pavel II. navštívil Haiti roku 1983 a otřesen tamními poměry prohlásil, že se něco musí v této zemi změnit. Duvalierové tam sice již nevládnou, jinak se toho ale moc nezměnilo…
Dnes, 15:35
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na vysokém horském hřebenu Březiny vybíhajícím ze severozápadních svahů...
Dnes, 15:30
Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu....
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Děláme to automaticky. Syrové brambory uvaříme ve vodě a tu pak vylijeme do odpadu. To...
Dnes, 11:15
Kdo by neznal úžasnou pohádku Sůl nad zlato s legendárním Janem Werichem v roli uštěpačného...
Dnes, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Dnes, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
Včera, 19:43
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
Včera, 15:35
Co se týče celosvětového nástupu „moderního člověka“ (Homo sapiens), máme jej často spojený s protikladem...
Včera, 15:33
Dopad covidu-19 v Česku je nyní zhruba v polovině ztrát na životech, které Československu způsobila...
Včera, 14:15
Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice budou moci omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné...
Reklama