Když Verne psal své romány, netušil, že sen, „velké dobrodružství člověka“, se stane skutečností

15.8.2020
Daniela Hatinová
Další fotky

Konstantin Ciolkovskij, který obdivoval Julese Vernea, vytvořil modely kapalinových raketových motorů a vizionářsky předpověděl využití kapalného vodíku a kyslíku v kosmonautice. Vymyslel „raketový vlak“, spojení raket, které postupně odpadávají tak, jak je tomu i dnes u vícestupňových raket.

A byli tu i další průkopníci. Robert Hutchings Goddard. Goddardovo kosmické středisko (Goddard Space Flight Center – GSFC) je hlavním výzkumným střediskem NASA, založeným 1959 jako první centrum NASA pro vesmírné lety. A Hermann Julius Oberth je s Ciolkovským a Goddardem považován za jednoho z nejvýznamnějších teoretiků kosmických letů. Jeho Oberthův efekt je založený na poznatku, že při startu vícestupňové rakety je efektivnější využití paliva ve vyšších (urychlovacích) stupních, a proto je při konstrukci těchto raket důležitá efektivita vyšších (urychlovacích) stupňů rakety.

Na centrifuze přetížení 12 G

Ve světě zuří studená válka. Na olympijských hrách padají úžasné rekordy ve sportu. Železná opona sice ještě nepadá, ale sportovní klání se přenáší do kosmu. Píše se rok 1957 a Sověti vypouští do vesmíru první umělou družici Sputnik 1. A hned nato psa Lajku. V roce 1961 je vyslán do kosmu první člověk Jurij A. Gagarin: v letech 1960 – 1961 prochází Gagarin náročným výcvikem. S kosmickou lodí se seznámil v závodu OKB-1 a pak na kosmodromu. Praktická část zahrnovala náročné testy odolnosti. V barokomoře pak absolvuje simulaci pobytu ve výšce až 15 km, na centrifuze přetížení až 12 G, izolaci až 15 dní. Skutečný let na lodi Vostok přitom trvá jen 1 hodinu a 48 minut.

Vesmírné plachetnice. Kam až v budoucnu doplachtíme

Na palubě žena

Dne 16. června 1963 se do kosmu vydal Vostok 6, tentokrát s ženou-pilotkou, řízený Valentinou Těreškovovou. Valentina byla prostou dívkou, neměla od tatínka průpravu, nebyla dcerou kosmonauta, ale traktoristy. Přesto se stala velkou světovou rekordmankou a celebritou, byla první ženou v kosmu. Vostok 6 startoval z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Let už trval tři dny.

Přichází světový rekord

Astronautem-rekordmanem se stal i Vladimir Titov. Absolvoval letů hned několik. V srpnu 1988 pak stálou posádku doplnil kosmonaut Valerij Poljakov. V prosinci 1988 se Titov společně s Musou Manarovem a Jean Loupem Chretienem z Francie v kosmické lodi Sojuz TM-6 vrátili na Zem po roce stráveném na orbitě (365 dní 22 hodin 39 minut). Byl to tehdy pro Titova světový rekord.

Američan na Měsíci

Američané sice vyslali roku 1958 do kosmu sondu Explorer 1, ale nebyli spokojeni. Sověti byli první na orbitu Země. Američané zatoužili také po rekordu. Rozhodli se k letu na Měsíc, což slíbili i prezidentovi J. F. Kennedymu. V roce 1962 se jako první na oběžnou dráhu dostal John Glenn. Jako testovací pilot létal se stroji do velké nadmořské výšky.

Vesmíru vládne gravitace. Gravitační vlny to je vesmír sám

V roce 1957 uskutečnil první nadzvukový transkontinentální let z Kalifornie do New Yorku. V roce 1966 se vydal do kosmu při misi Gemini 8 Neil Armstrong. Během mise se loď Gemini 8 setkala a spojila s bezpilotním raketovým stupněm Agena TV-B. Armstrong a David Scott tak uskutečnili první spojení dvou těles na oběžné dráze.

3497 reportérů na kosmodromu

V roce 1969, vloni bylo 50. výročí, se jako první dostali na Měsíc členové posádky lodi Apollo 11 (Armstrong, Collins, Aldrin). Na projektu se podílelo 400 000 expertů. Byl to velký den. Den D. Raketa startovala z kosmodromu (Kennedyho vesmírné středisko) na Floridě. U startu hrdinům mávalo 3497 reportérů z 57 zemí světa. Kapitán měsíční mise Neil Armstrong byl rázem hrdinou malých kluků po celém světě.

Byl stíhacím letcem a zkušebním pilotem. Po celou dobu dlouhého letu poslouchal hudbu i tu českou, skladby Dvořákovy. Byl tím, kdo vyfotil první lidskou stopu na měsíčním povrchu. Do rozhlasového i televizního éteru vyslal z Měsíce větu: „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“  Svět si oddychl: Sověti i Američané mají svá prvenství. V roce 1975 se do vesmíru podívali Američané a Sověti společně. A za další desetiletí pomalu končí studená válka.

FOTO: Velké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch

Velké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - Jules VerneVelké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - Konstantin Eduardovič CiolkovskijVelké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - Mys CanaveralVelké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - Neil ArmstrongVelké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - John Glenn
Další fotky
Velké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - Valentina TereškovaVelké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - Gemini Armstrong ScottVelké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - Cosmos Discovery, VýstavištěVelké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - Cosmos Discovery, VýstavištěVelké dobrodružství člověka – rekordy, které lámaly vzduch - Cosmos Discovery Výstaviště

Děti, jaké je to na orbitu?

„My nejen létáme na cizí planety, ale zveme tyto planety i k nám, „říkají organizátoři výstavy Cosmos Discovery, která oblétává svět. Bylo možné se i nedávno v Praze na Výstavišti vyfotit s unikátním kamenem až z Marsu, průzkumníkem, originální tryskou motoru rakety Saturn V a lodi Apollo 11, průchozím modelem orbitální stanice, raketoplánu, kosmické stanice MIR a ISS. Akci připravila společnost JVS Group s NASA, centrem Cosmosphere a zahraničními i našimi odborníky. Že být vesmírným pilotem je náročné, se mohly děti přesvědčit v Cosmocampu, kde se na chvíli stanou astronautem a na vlastní kůži si vyzkouší na Gyroskopu  autentický zážitek a stav beztíže.Nepřehlédněte