Vesmíru vládne gravitace. Gravitační vlny to je vesmír sám

Další fotky

Nejdříve by bylo dobré otevřít učebnici fyziky. Gravitace je univerzální silové působení mezi všemi formami hmoty. Gravitační interakce je nejslabší ze základních interakcí, má nekonečný dosah a je vždy přitažlivá. Tak, to by stačilo. Kvantová fyzika si s tímto fenoménem láme hlavu více než sto let. Isaac Newton sice platí dál, ale používá se jen pro malé hmotnosti a malé rychlosti, kde lze obecnou teorii relativity zanedbat.

Gravitace drží náš svět pohromadě. O tom, že je vždy přitažlivá, se přesvědčil každý z nás. V době, kdy se učil chodit. Naštěstí jsme padali z malé výšky a naše planeta je celkem milosrdná, co se její přitažlivosti týče.

Gravitace našeho Měsíce už je cítit i vidět. Je sice více než osmdesátkrát lehčí než Země, ale lidé, kteří bydlí u zátoky Fundy, v Novém Skotsku v Kanadě, by o tom mohli vyprávět. Jedenáct kilometrů krychlových vody každých dvanáct hodin a výška přílivu sedmnáct metrů. Gravitace nám díky přílivovým elektrárnám pomáhá získávat tolik potřebnou energii. Proti těmto elektrárnám dokonce nic nenamítají ani ti nejmilitantnější ekologové.

Hvězdy za každého počasí. Užasněte v pražském planetáriu nad majestátem vesmíru

Odpoutat se od Země, nebo dokonce od Slunce, to už vyžaduje obrovské množství energie a ani dnes si nemůžeme ve Sluneční soustavě dělat, co bychom chtěli. Motory našich raket jsou málo výkonné. Nasměrovat sondu tak, aby spadla na Slunce, nebo opustila náš solární systém kolmo na oběžnou dráhu Země, to nezvládneme dodnes. Všechny kosmodromy světa se stěhují na jih, aby jim pomohla odstředivá síla rotace naší planety.

Jsme staří jako vesmír. Po stopách kávové lžičky

Přeskočit nějakou výšku ve Stockholmu dá sportovci více práce, než zdolat tutéž výšku někde na rovníku. Vypadá to úsměvně, ale na rovníku je ten sportovec o nějaký ten zlomek gramu lehčí. U velkých, zaoceánských, nákladních lodích, dokonce existují přepočítávací tabulky, protože rozdíly ve hmotnosti jsou už znát. Opusťme nyní ryze praktické důsledky gravitace a zamysleme se nad jejím významem ve vesmíru.

Einstein. Člověk, kterému Tvůrce vesmíru hleděl zvědavě přes rameno

Gravitace je deformace prostoru, v blízkosti hmotných těles, říká Einstein. I naše Slunce deformuje prostor kolem sebe, ačkoliv je hvězdný trpaslík. Mělo by tedy odchýlit světelný paprsek ze vzdálené hvězdy, pokud se ocitne v jeho bezprostřední blízkosti. Jeho teorie byla potvrzena v roce 1919 Arthurem Eddingtonem, který tento fakt ověřil a dokázal fotografií, při zatmění Slunce.

Existují však gravitační síly, které přesahují všechny naše představy. Naše rozměry i hmotnosti jsou příliš malé. Nyní nemyslím na lidi, ale na celý solární systém, ve kterém žijeme.  Představte si nyní dvě neutronové hvězdy. Každé přirovnání kulhá, ale můžeme to zkusit. Pokud si představíte atomové jádro o velikosti kopacího míče, tak ve stejném měřítku, bude první elektron obíhat dvacet kilometrů daleko. Ty míče jsou tedy ve hmotě, jakou známe, od sebe čtyřicet kilometrů. V neutronové hvězdě jsou tyto kopací míče jeden vedle druhého a hmotu Sněžky bychom natlačili do hrachového zrnka.

FOTO: Vesmíru vládne gravitace

Vesmíru vládne gravitace - gravitační vlnyVesmíru vládne gravitace - detektor gravitačních vlnVesmíru vládne gravitace - deformace prostoru v okolí SlunceVesmíru vládne gravitace - Arthur Stanley EddingtonVesmíru vládne gravitace - Eddingtonova fotografie
Další fotky
Vesmíru vládne gravitace - Eddingtonovy záznamy pozorováníVesmíru vládne gravitace - Fundy Bay přílivVesmíru vládne gravitace - Fundy Bay odliv

Neutronové hvězdy obíhají kolem sebe, přibližují se k sobě, a gigantické energie se šíří prostorem, jako vlny na rybníce. Prostor se vlní a nakonec, třeba po stamilionech let přijde chvíle, kdy dostihne tato vlna Zemi. Současná technika už dokáže tyto vlny zachytit. Jistě si řeknete, k čemu nám to je? Je to stejné jako když stojíte v mlze. Viditelným světlem se rozhlížíte pár centimetrů kolem sebe. Radiovými signály už je to lepší, neprůhledná místa se stávají průhlednými. Před gravitačními vlnami už žádná překážka neleží, protož tyto vlny, to je vesmír sám. Čím dále vidíme, tím více poznáváme. A to je náš úkol.

 

Dnes, 11:43
Přijedete-li do Hořic, malebného městečka na půli cesty mezi Hradcem Králové a Jičínem, omámí vás...
Dnes, 10:05
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Dnes, 08:23
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:23
Dnes si asi sotva představíme, jak obtížné bylo navázat spojení s někým vzdáleným, když předtím bylo...
Včera, 17:30
Záhadná smrt devíti členů Djatlovovy výpravy, která měla za cíl v únoru 1959 vystoupat až...
Včera, 16:00
Vědecký tým pod vedením brazilské neurobioložky Suzany Herculano-Houzelové se rozhodl pro vědecký průzkum v oblasti...
Včera, 14:00
Nápady bývají různé. Vyrazit s trabantem na cestu kolem světa. Třeba. I když letos to...
Včera, 10:12
Sobota 24. října 1942, 11 hodin a 12 minut. Nacisté právě zastřelili drobnou tmavovlasou dívenku....
Včera, 08:22
Dnes je již jméno české operní pěvkyně Terezy Stolzové tak trochu zapomenuté. Neprávem. Marně bychom...
31.5.2020
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
31.5.2020
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Reklama