• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Když zdravým způsobem života ničíte své okolí. Anorektička Sisi to dokázala

  7.8.2019
  Karel Dudek

  Je neděle. Procházka v Prátru a potom kavárna. Výborná káva a Sacherův dort. Kdo by mu odolal. Čokoládová poleva a meruňková marmeláda. I kníže Metternich se po něm kdysi olizoval. A večer do kina. Osmnáctiletá Romy Schneider, jako císařovna Sisi. Stejně slaďoučká, jako ten vyhlášený dort z kavárny. Nejedno oko zaslzí nad velikou a romantickou láskou.

  Nic proti cukrkandlovým pohádkám. Jsou krásné, člověk zapomene na svoje starosti a neřeší, jestli se to, co vidí, skutečně někdy odehrálo. To platí i o císařovně Alžbětě a Františku Josefu I. Láska se trůnům nevyhýbá. Tak tomu bylo i v tomto případě. Sisi byla opravdu krásná a mladému císaři se nelze divit, že ztratil hlavu. Později sám řekne, že ničeho v životě nebyl ušetřen, ale do té doby zbývá ještě nekonečných padesát let.

  Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. I Sisi našla pro císaře svůj záskok

  Alžběta zbožňovala svoji krásu, jako pohan svoje modly. Výrok její dvorní dámy byl zaručeně pravdivý. Přibližme si její denní program. Vstávala obyčejně v šest ráno. Chladná koupel, masáž a pak péče o vlasy. Ta ji trvala obvykle přes tři hodiny, protože její vlasy sahaly až k bokům. Do šněrovačky se dokázala obléci až za hodinu. Potom silný masový vývar k obědu. To bylo obyčejně vše. Týrala své tělo dietami a na svou dobu a společenské postavení šílenými, řekli bychom sportovními výkony. Spát chodívala po desáté večer, na kovové lůžko bez polštáře.

  Anorexie a bulimie trápí 70 milionů lidí na světě. Děsivá fakta o poruchách příjmu potravy

  Desetihodinové pěší túry, ve vražedném tempu, zvládala naprosto v pohodě. Ne tak její dvorní dámy. Nelze se divit, že se na císařovniny výlety vůbec netěšily. Chyběla jí empatie. K večeři zhltla dvě, tři sousta a nechápala, proč se její dvorní dámy potají dojídají na chodbě. Nedocházelo jí, že podle protokolu nesměly jíst od okamžiku, kdy ona odložila příbor, což obyčejně nastalo po několika minutách. Do koupelí si přidávala mléko, med a citronovou šťávu. Kosmetiku odmítala. Obočí si začerňovala sazemi ze svíčky a na skráně možná tak ještě po domácku vyrobenou voňavku z fialek.

  FOTO: Císařovna Sisi.

  Císařovna Sisi. - sisi a císařCísařovna Sisi. - SacherCísařovna Sisi. - císařovna AlžbětaCísařovna Sisi. - Hrob Romy SchneiderCísařovna Sisi. - Prátr
  Další fotky
  Císařovna Sisi. - Sisi, fotografie

  Málokdo ví, že Sisi je obecně pokládána za objevitelku části oděvu, kterému se říká legíny. Od čtyřicítky, kdy začala trpět ischiasem, z přemíry tělesné zátěže, již nenosila spodničky, nýbrž kalhoty z velmi přiléhavé a tenké kůže. Stejně jemnou kůži měla i ona sama. Čtenářky možná ocení recept na jahodovou, pleťovou masku. Talířek jahod, dvě lžičky domácího tvarohu a lžička medu. Vše důkladně promíchat. Jenom nevím, jestli byste po třiceti kilometrech usilovného pochodu na něco takového měly náladu.  Nepřehlédněte