Anorexie a bulimie trápí 70 milionů lidí na světě. Děsivá fakta o poruchách příjmu potravy

28.5.2021
Šárkos

Víte, že…

Poruchy příjmu potravy mají ze všech psychických nemocí nejvyšší procento úmrtnosti. Děsivé je to, že ženy mezi 15 a 24 lety umírají až dvanáctkrát častěji na anorexii než na jakoukoli jinou nemoc.

Modelky v časopisech, celebrity, nebo krásky na Instagramu. Na 69 procent dívek mezi 10 a 18 lety přiznalo, že se jimi nechávají inspirovat a ovlivňovat. Chtějí pak být taky takové.

Blížil jsem se k ostrovu se zemřelými rodiči. Volali, že můj čas teprve přijde, vzpomíná Jan na klinickou smrt

91 procent žen přiznalo, že někdy držely dietu, 22 procent žen se pak hlídá s jídlem po celý život.

Víc než 50 procent náctiletých dívek a 33 procent náctiletých chlapů hubne nezdravě. Vynechávají jídlo, kouří, užívají projímadla nebo zvrací.

Děsivý obraz baletu ze zákulisí. Zmrzačené nohy, anorexie, bulimie a doživotní traumata

50 procent žen, které trpěly anorexií, časem přejde na bulimii. 40 procent nemocných jsou dívky mezi 15 a 19 lety. V Americe trpí těmito poruchami na 24 milionů lidí. Tedy buď anorexií, bulimií nebo záchvatovitým přejídáním. Zároveň 50 procent z nich trpí depresemi.

Anorexie není jen nemocí žen, které touží po postavě modelky. Anorexií nebo bulimií trpí 10 až 15 procent mužů.

Poruchy příjmu potravy postihují všechny lidi bez ohledu na věk, pohlavní nebo etnickou skupinu. Nicméně nejvíc jimi trpí bělošky.

Jen 10 procent lidí se začne léčit.

Anorexie a bulimie jsou na vzestupu. Karolína (14) se podělila o svůj příběh

15 procent lidí, kteří trpí anorexií, nakonec zemře…

Anorexie zažívala největší boom v 80. letech minulého století ve Spojených státech amerických.

Před rokem 1995 měli na soustroví Fidži ideál krásy úplně jiný, než jak ho známe dnes. Nejkrásnější postavu měla žena silnější, oblá a měkká. Až když na Fidži dorazila televize a seriály jako Beverly Hills a Melrose Place, ideál krásy se změnil. Najednou tam začalo poruchami příjmu potravy trpět o 300 procent obyvatel více.Nepřehlédněte