Klánovický les. Letovisko s pohádkovým lesem, a to v blízkosti hlavního města

Další fotky

Byly zde husté „hvozdy“. A hrádek, urození páni. Lesy ale natolik krásně husté, že se to tu hemžilo loupežníky, také těmi Petrovskými. A tak vznikaly i krásné lidové pohádky. Ale skutečnost? Ta už tak pohádková nebyla. Nádherné zelené oáze se začalo přezdívat „na Vidrholci“. Dnes je realita pohádkovější. Vilám mezi vzrostlými chráněnými stromy se přezdívá zcela jinak – „na Floridě“.

Ještě před 140 lety to byla nádhera: úžasný les, hrádek, obora, mokřady, srny i divočáci. Les ve své neporušené jedinečné kvalitě se zde zachoval z „paradoxního“ důvodu – nemohla tu být pole. A tak se Klánovice staly léčivými lesními lázněmi. Mariánskými lázněmi. A léčitelem byl sám les. Byl to nápad Rudolfa Utěšila, tehdejšího předsedy Autoklubu Československé republiky, který zde lázně v roce 1926 založil.

Když les léčí

Pozemky v roce 1874, tedy dávno před tím, koupil k dalšímu zvelebení podnikatel Václav Klán – věděl, že je mnohonásobně zhodnotí díky nově budované místní železnici. Připojením Klánovic k Praze v roce 1974, kdy se obec přiřadila k 21. pražskému obvodu, se staly klánovické lesní lázně „jedinými lázněmi v Praze“. Díky kvalitní přírodě se zde lázním i jejich pacientům výborně dařilo a díky této poklidné lázeňské atmosféře se dobře vedlo také jejímu léčivému medikamentu, lesu. Naprostá souhra.

Proč se zde říkalo na Vidrholci

Hvozdy to byly skutečně husté, stejně „husté“ však byly i místní bojůvky. Vedla tudy totiž tehdy obchodní a císařská cesta, hemžilo se to tu loupežníky. Za třicetileté války se přidali vojenští zběhové i lidé ze zaniklých vesnic. Rodily se příběhy, pověsti, legendy a pohádky. Například vznikla ta o zvířátkách a Petrovských, která nesmí chybět v žádné pohádkové knížce.

Klánovice jsou velmi mladá obec, zrodily se před 140 jako stavební spekulace

Později se situace změnila díky podnikateli Václavovi Klánovi a pak Rudolfu Utěšilovi. Z Vidrholce se staly lázně Mariánské a pak krásné letovisko s pohádkovým lesem, a to v blízkosti hlavního města. Po sametové revoluci byly Klánovice vzorovou pražskou čtvrtí s obchody, restauracemi, cukrárnami, kavárnami, kinem, sportovními a dětskými hřišti, tenisovými kurty.

Není však les jako les

Klánovické radnici a občanům se podařilo prosadit ochranu tohoto lesa. Stal se chráněnou přírodní rezervací. Bylo to přání 75 % voličů. Tak snadné to ale nebylo, ochránci přírody se dostali do opozice s občany, kteří víc než kus pořádného původního hvozdu si přáli kus pěstěného trávníku pro golf. Klánovický les byl přitom uchován jako „zelená oáza v hluku a prachu velkoměsta“ staletími jako zázrakem.

A co víc. Není to jen pouhý velký park s minimem lesní kultury. A není to ani jenom lesopark s převahou listnáčů. Není to ani jehličnatý komplex s monokulturou, na které si kůrovci rádi pochutnávají. Je to les, jak má být, s vyváženou skladbou, množstvím mechů, travin a specifickým unikátním mikroklimatem.

Naučná stezka: další krok ke zdraví Prahy

Není divu, že v takovém zeleném prostředí vznikla i zajímavá naučná stezka. Má celkem 17 zastávek. Na nich jsou instalovány informačně-osvětové tabule, které mapují zdejší historii, faunu a flóru. Bylo zde dle archeologických vykopávek několik osad, které už dávno zanikly. Připomíná to například památná středověká studna na zastávce č. 3. Zaniklé vesnice se jmenují Hol, Lhota, Žák a Slavětice. Zájem o ně byl velký. Vedlo k nim bádání dr. Justina Václava Práška, Františka Kneidela, Augustina Sedláčka, Jaroslava Laušmana, Antonína Profouse a Františka Roubíka.

Spor o modré zóny. Klánovice versus Újezd nad Lesy

Reálné archeologické objevy se uskutečnily v roce 1962 díky Bořivoji Nechvátalovi. Výzkum pokračoval také v roce 2011. Ochrana přírody a historie šly ruku v ruce. Spolupracovali na tom malí i velcí ochránci přírody ze ZO ČSOP STOPA KLÁNOVICE, členové spolku ÚJEZDSKÝ STROM a pracovníci státního podniku Lesy České republiky. Přispěl k tomu však také projekt Kroky ke zdraví, podpořený z titulu „Praha – Evropské hlavní město sportu“, a organizace VŠTJ Medicina Praha s cílem podpořit v metropoli pro Pražany více zdravého pohybu na čistém vzduchu a vytvořit k tomu konkrétní možnosti – popsat celkem 70 tras na území Prahy.

Zachovalý unikát láká turisty i developery

„Klánovice jsou vyhledávaným místem pro luxusní bydlení uprostřed lesů a zachovalé přírody. Jsou významnou turistickou lokalitou hlavně díky klánovickému lesu, který se stal mimořádně cenným územím,“ jak se lze dozvědět a přesvědčit na oficiálních webových stránkách Klánovic. To však kromě turistů láká i developery. A vznikají otazníky. Co bude dál?

Ing. arch. Jaromír Myška, poradce Městské části Praha – Klánovice pro urbanismus a územní plánování, v Klánovickém zpravodaji, v čísle 10/2020, tuto situaci podrobně vysvětluje. Poukazuje na dvě strany téže mince. Na jedné straně je stavební rozvoj. Na druhé straně jsou mantinely konkrétního živoucího a složitějšího kontextu dané lokality. Včetně identity území a zachování stávajících deviz či přímo unikátních hodnot. I při jednostranném projektu totiž: „Developer může být přesvědčen, že větším vytížením zastavěného území přispívá k ochraně okolní zemědělské půdy…“

FOTO: Klánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce

Klánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovický les klanoviceKlánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovický les klanoviceKlánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovický les klanoviceKlánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovický les klanoviceKlánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovický les klanovice
Další fotky
Klánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovický les klanoviceKlánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovický les klanoviceKlánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovický les klanoviceKlánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovický les klanoviceKlánovice – těžká cesta ke krásné přírodě a naučné stezce - Klánovice, rybník u Nových Dvorů
Včera, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Včera, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Včera, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Včera, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Včera, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Včera, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Včera, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
20.10.2020
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
20.10.2020
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama