Kolik stál šestku Koněv?

2.10.2019
Zuzana Půrová

Starosta Prahy 6 den po pomalování sochy reagoval vyjádřením na sociální síti, kde mimo jiné zmínil, že za čištění, opravy a renovace sochy radnice utratila za poslední roky statisíce korun z peněz Prahy 6. V médiích po té částku upřesnil, podle něho náklady spojené s čistěním sochy a její údržbou za poslední čtyři roky převýšily částku milion korun.

Zelení: Výroky byly zavádějící

Jenže opozice to vidí jinak, podle Zelených čištění sochy nestálo Prahu 6 žádné přímé výdaje. „Údržba sochy je zahrnuta v rámci antigraffiti programu, za něj platí Praha 6 paušální platbu, a čištění sochy tak Prahu 6 nestálo žádné přímé výdaje, nestálo by ani o korunu navíc, i kdyby nám ji někdo nakrásně pomalovával každý den,“ říká zastupitel za Stranu zelených a předseda Kontrolního výboru Petr Píša s tím, že výroky, že Praha 6 už za čištění sochy nechce nadále platit, byly zavádějící.

Zastupitelé šestky rozhodli: Koněv se odstěhuje z Dejvic

„A stejně zavádějící byla opakovaně sdělovaná informace, že čištění pomníku od nápisů stálo naši radnici už více než milion korun. To nebyly peníze za čištění Koněva, ale právě za dodatkové tabule a za související úpravy prostoru,“ doplňuje. Dodatkovými tabulemi myslí počin z loňského roku, kdy radnice odhalila u sochy informační desky s doprovodným textem o tom, kdo byl Ivan Stěpanovič Koněv.

Přes třicet tisíc korun potom stálo rozhodnutí šestky z letošního srpna. Když se začalo téma socha Koněva čím dál víc řešit, přistoupila radnice k zakrytí pomníku. Vyrostlo kolem ní lešení a Koněva zahalila plachta. Toto opatření však vydrželo jen několik dnů, plachtu strhli odpůrci a radnice od nápadu, kterým prý chtěla zabránit dalším útokům vandalů, ustoupila.Nepřehlédněte