• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Konec Novotného v ODS? Naštval už skoro všechny!

  17.5.2024
  Jitka Kačánová

  Kariéra jednoho z nejvulgárnějších českých politiků Pavla Novotného v ODS zřejmě definitivně končí. Přestože mu dlouho procházelo i to, co je pro většinu normálních lidí nepřijatelné, svými slovy na adresu Aničky Slováčkové si pod sebou podřízl větev nadobro.

  Výroky starosty pražských Řeporyj Pavla Novotného (ODS) z poslední doby jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS. Konstatovalo to předsednictvo občanských demokratů. Předsednictvo nemá podle stanov strany možnost člena vyloučit. Takovou pravomoc má výkonná rada, která se bude otázkou zabývat na příštím jednání. Novotný k tomu uvedl, že jeho jednání bylo neodpustitelné a je na výkonné radě ODS, aby posoudila, zda je to na vyloučení ze strany.

  Novotný vzbudil rozruch a nejnovější kritiku ze strany některých svých spolustraníků v čele s předsedou poslaneckého klubu ODS Markem Bendou nedávným příspěvkem na sociální síti ohledně zdravotního stavu dcery hudebníka Felixe Slováčka Anny Julie Slováčkové, která bojuje s rakovinou. Po kritice starosta příspěvek smazal a omluvil se, část občanských demokratů však i tak volá po jeho odchodu ze strany.

  Za chyby se platí. To, co jsem předvedl, je neodpustitelné. Jestli je to na vyhazov ze strany, od toho máme výkonnou radu. Bude mi to líto. Ale zasloužím si to a život půjde dál,“ komentoval vyjádření předsednictva Novotný.

  Kupa hnoje

  Řeporyjský starosta čelí kvůli svým výrokům a příspěvkům na sociálních sítích problémům opakovaně. Minulé úterý ráno se například před obecním úřadem v Řeporyjích objevila kupa hnoje, k jejímuž umístění se na internetu přihlásila skupina My zemědělci a odůvodnila akci mimo jiné dehonestujícími výroky Novotného o zemědělcích.

  Letos v únoru soud Novotnému uložil peněžitý trest za vyjádření na síti X, že Palestinci jsou opice a mají být vybombardováni. Zveřejnil jej počátkem loňského prosince po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás.

  Opakované přečiny

  V době rozhodnutí soudu již byl starosta v podmínce, a to za výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta. Soud mu za ně v lednu 2022 vyměřil tříměsíční trest s odkladem 30 měsíců. Podle informací serveru iDNES.cz mu letos v březnu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 podmínku kvůli opakovaným přečinům prodloužila a nařídila mu absolvovat program sociálního výcviku.

  Novotný také například v roce 2019 prohlásil, že by měl viset tehdejší komunistický poslanec Zdeněk Ondráček za to, že navštívil tzv. Doněckou lidovou republiku vytvořenou na Ukrajině proruskými separatisty. V tomto případě soudy pravomocně rozhodly, že starosta trestný čin nespáchal.

  Válka pinďourů“

  Na Novotného slova o Slováčkové ostře zareagoval i místopředseda ANO Karel Havlíček. „Nehodlám být, na rozdíl od ostatních, vůči téhle rétorice už ani minutu politicky korektní. Za to, co udělal, nestačí jen odsoudit a utéct od toho. Tohle se musí dohrát. Opakovaně žádám jeho stranického šéfa a premiéra, aby se od starosty Řeporyjí kategoricky distancoval,“ vyzval premiéra Fialu, který nad Novotným, nehledě na jeho předchozí excesy, dosud držel ochrannou ruku. Havlíček o Novotném také prohlásil, že je to psychopat, že má malého pinďoura a že patří do zoo.

  Když chlap mluví o malém pinďourovi, tak to vždycky zavání buzeranstvím nebo buranstvím. Připadá mi zoufalé, že si na mě honí fame. On jediné, co zatím dokázal, bylo v řiťolezectví. V tom je výborný,“ odpověděl mu Novotný. „Lepší být zvířátko, než lízač zadku estébáka,“ dodal na Havlíčkovu adresu.

  Podřezat, vykrvit a spálit“

  K vyloučení ze svých řad přistoupila ODS před pěti lety také v případě Milana Langa, toho času radního Jesenice u Prahy a rovněž předsedy tamější buňky ODS. „Debilní senilní bolševik Zeman se rozhodl zákon podepsat a je ho potřeba zabít též. Ideálně takovou zrůdu podřezat jako přestárlou svini a nechat vykrvit a poté spálit. Morálním zrůdám je třeba vyhlásit boj na život a na smrt,“ napsal Lang na svém facebookovém profilu na adresu tehdejšího prezidenta v souvislosti se zdaněním peněžitých náhrad církví za majetek nevydaný v restitucích.

  ODS se vzápětí od jeho výroku distancovala, premiér Petr Fiala (ODS) i předseda středočeské ODS Jan Skopeček označili Langova slova za naprosto nepřijatelná. Jeho výrokem se zabývala i policie, zda nespáchal trestný čin. Soud ale k tomuto závěru nedospěl.

  Zdroj: autorský článek, s využitím ČTK  Nepřehlédněte