Koňské povozy z ulic Prahy možná zmizí. Týrání zvířat nebo přežitá atrakce pro turisty, bude řešit magistrát

14.6.2020
Jan Štoll

Historické centrum metropole je stále místem, kde lze potkat koňské povozy. Fungují už sice pouze jako atrakce pro turisty, přesto se účastní dopravního provozu. Jenže turistů ubylo a tato atrakce začala čnít jako bolavý zub. Navíc si na ní stěžují obyvatelé Prahy, podle mnohých je za hranou etiky zácházení s živými zvířaty.

Téma chce na magistrátní úrovni otevřít Jiří Pospíšil, který toto využití vnímá jako týraní zvířat.

„Domnívám se, že tato živnost by se zde neměla provozovat. Koně jsou vystresované, trpí hlukem z dopravy, smogem. Vůči těm zvířatům je to zkrátka neetické,“ uvedl.

Podle Pospíšila by takováto turistická “atrakce”, která je provozována na úkor zdraví a spokojenosti zvířat, v Praze být neměla.

Na Praze1 si obyvatelé na koně v ulicích nestěžují tolik jako na pivní kola, lidem ale vadí hlavně znečištění chodníků a ulic a s tím související zápach.

Poslanecké výbory zamázly konec klecových chovů slepic. Nepochopitelné, říká Jiří Pospíšil

Koně na silnicích navíc způsobují komplikace v už tak napjaté dopravě metropole.

V souvislosti s tímto se v magistrátní koalici objevil i velmi vzácný jev. Shoda Spojených sil pro Prahu, Pirátů i Prahy sobě.

Zákaz nebo regulace ale nebude hned. Rada města ji bude řešit na podzim, kdy je naplánovaná aktualizace či novelizace tržního řádu. V současné době je dle něho povolen povolen provoz koňských povozů v Praze 1 a v Praze 7.

Vizualizace MŠ Mydlinky

V Praze 12 bude postavena hospodárná mateřská škola s políčky i drobným zvířectvem

Do té doby chce Pospíšil iniciovat vznik pracovní skupiny, která by vyhodnotila následující kroky i s možnými dopady.

„Je otázkou, co by potom s koňmi bylo, jestli omezíme nebo zakážeme provoz kočárů. Byl bych opravdu nerad, kdyby následně na základě rozhodnutí jejich majitelů měli skončit na jatkách,“ říká Pospíšil.

„To už by bylo lepší přistoupit na pozvolný zákaz, kdy bychom v ulicích nechali „dosloužit“ stávající koně s tím, že by zkrátka další už nesměli přibývat. To už je ale na jednání s koaličními partnery. Teď je podstatné říct si, zda je či není tato turistická atrakce využívaná čínskými a ruskými turisty na úkor zdraví a spokojenosti zvířat zbytečná,“ vidí jako reálnější Pospíšil.



Nepřehlédněte