Navzdory několikatýdenní péči lékařů přímo v nemocnici Ladislav Štaidl podlehl kombinaci dlouhodobých zdravotních problému s covidem, kvůli kterému byl počátkem ledna hospitalizován. Odchod autora dvou set písní a hudby k několika celovečerním filmům zasáhl celou popovou scénu. Zvlášť když Štaidlovo jméno bylo spojeno většinu kariéry s Karlem Gottem, jedním z nejpopulárnějších českých zpěváků všech dob.
Zlatá mládež
Ladislav Štaidl začínal hrát bigbít s Miki Volkem, byl u zrodu skupiny Olympic a spolu se svým bratrem Jiřím, úspěšným textařem, a právě Karlem Gottem založil v roce 1965 divadlo Apollo. V roce 1967 s nimi odjel na půl roku do Las Vegas, což považoval za muzikantskou Sorbonnu. „Naučili jsme se tam nejen tvrdé profesionalitě, ale hlavně umění vážit si publika, mít k němu pokoru a dát mu skutečně, co si žádá,“ vzpomínal později.
Kromě nešťastné tragické nehody, při které v roce 1973 zahynul jeho milovaný bratr Jiřího a která ho přivedla do hluboké deprese, byl Štaidl miláčkem štěstěny a šel v podstatě od úspěchu k úspěchu. Kolegové z branže na něj stále vzpomínají jako na velice talentovaného hudebníka i schopného manažera, který se dočkal i vlastního megahitu. Ten původně napsal pro Karla Gotta, ale jemu píseň Mží ti do vlasů přišla jako moc velký slaďák, a tak ji z trucu Štaidl nazpíval sám.
Hity psal ale samozřejmě především pro druhé. Kdo by neznal Gottův song Kávu si osladím nebo Vondráčkové Když zabloudíš, tak zavolej? Štaidl složil ale například i pro Ivetu Bartošovou píseň Málo mě zná, pro Dalibora Jandu Oheň, voda, vítr být nebo pro Daru Rolins chytlavou Čo o mne vieš? V orchestru Ladislava Štaidla hráli nejlepší instrumentalisté své doby, začínal tam například saxofonista Felix Slováček nebo klavírista Rudolf Rokl. V 70. letech jeho kapela dokonce dvakrát získala Zlatého slavíka pro nejlepší hudební skupinu. Nedařilo se mu však jen na poli pracovním. Říkalo se o něm, že svedl každou hezkou ženu, se kterou kdy spolupracoval.
Ach, ty ženy!
Štaidl byl sice od roku 1974 do roku 2001 ženatý s právničkou Áňou, ale to mu vůbec nebránilo v dlouholetých mileneckých vztazích nebo mnohačetných aférkách. Sám se za svůj bujný milostný život nestyděl a ještě ve své úspěšné autobiografii Víno z hroznů se z něj otevřeně vyznával. V rozhovoru pro Lidové noviny v roce 2007 to už ale viděl jinak. „Byl jsem neskutečný idiot, který nechápal, že kvantita nikdy nenahradí kvalitu jednoho vztahu. Bohužel některé věci pochopí chlap až v šedesáti,“ řekl tenkrát.
Vedle zpěvačky Jitky Zelenkové, která o jejich někdejším vztahu prohlásila, že byl jak z filmu, a mladičké Dary Rolins, byla pro Štaidla 13 let hlavní múzou Iveta Bartošová. Byl do ní tak zamilovaný, že se prý soustředil jen na ni a Gotta proto začal zanedbávat. To mělo být důvodem, proč se pak spolu několik let nebavili. Jenže i když měl s Bartošovou syna Artura, který je mu neskutečně podobný účesem, postavou nebo úsměvem, jejich vztah nakonec skončil. Štaidl se dostal do fáze, kdy už její labilní psychiku nerozdýchal a kdy k ní už necítil ani lásku, ani nenávist. Zpráva o její sebevraždě, kdy nešťastná zpěvačka skočila pod vlak, s ním ovšem otřásla, především kvůli Arturovi. Teď má ale Štaidl podle dcery Zlatého slavíka Dominiky Gottové už úplně jiné starosti. Čeká ho totiž prý nebeský koncert, na kterém si s ním zahrají Karel Svoboda a právě její otec Karel.
Kdo nákazu překonal?
Koronavirem se od jeho března loňského roku, kdy začal řádit také u nás, nakazila již řada českých celebrit. Naštěstí se s ním dokázaly vypořádat. Někdo se potýkal jen s lehkou formou, pro někoho to byl náročný boj. Dnes už je pro ně všechny ale jenom zlým snem.
S koronavirem se úspěšně poprali například zpěváci Lucie Bílá, Hana Zagorová a Štefan Margita, herci Petr Čtvrtníček, Simona Stašová či Ladislav Frej nebo sportovec Ladislav Vízek.