• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Krokodýli preferují masíčko a teplou nádrž, na člověka zaútočí zřídka. Třicet jich žije v pražských Holešovicích

  7.12.2017
  Šárka Turčeková
  Další fotky

  Zvířata, která vzbuzují respekt, jsou inteligentní jako pes a dožívají se tak dlouho jako člověk. Krokodýly většina lidí považuje za nebezpečné predátory, Libor Kopečný se o ně zajímá už třiatřicet let. Jeho zájem o zvířata přerostl v nápad založit Krokodýlí Zoo, která už tři roky funguje v pražských Holešovicích.

  Zelená cedulka v Tusarově ulici označuje vstup do krokodýlího světa. Když člověk projde krátkou uličkou, otevře se před ním svět skleněných terárií. Uvnitř je horko, teplota vzduchu nikdy neklesne pod 26 stupňů. Teplo je totiž pro živočichy klíčové. Když vidí nově příchozí návštěvníky, baví se někteří krokodýli vyskakováním na sklo. To prý malé děti občas rozbrečí. Krokodýlí Zoo založil Libor Kopečný v září roku 2014.

  FOTO: Krokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid

  Krokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýl krokodýlí zooKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýl krokodýlí zooKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýl krokodýlí zooKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Aligátor americkýKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýl
  Další fotky
  Krokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýlKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýlKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýlKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - KrokodýlKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Krokodýl australskýKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Krokodýl čelnatýKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Krokodyl kubanskyKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Krokodýl kubánskýKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Krokodýl moreletův 3Krokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýl krokodýlí zooKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Krokodýl siamský krokodýl krokodýlí zooKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - hadKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýl téráriaKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Dítě na dřevěném krokodýloviKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Želva hvězdnatáKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - krokodýl krokodýlí zooKrokodýli vypadají zlověstně, ale ocení teplo a klid - Krokodyl nilský

  “Už v osmdetátých letech jsem začal chodit do chovatelského kroužku, kde jsem měl jako kluk možnost starat se o krokodýly a pracovat s nimi. Postupně mě to začalo zajímat tak, že jsem jezdil po světě, fotografoval je a studoval,” řekl Libor Kopečný. Podíval se za nimi třeba do Ameriky, od Floridy přes Louisianu, Mexiko, Argentinu po Brazílii a Ekvádor, ale I do Afriky, či Asie na Srí Lanku, Filipíny, Majajsii, či do Austrálie.

  V přírodě zvířata žijí v teplých oblastech tropů a subtropů. Prostředí krokodýlů je velmi rozmanité. “Představa krokodýla ležícího na písečné pláži pod palmou není pravdivá. Zvířata žijí často v pro nás nehezkých až odporných podmínkách, důležitá je pro ně především správná teplota vzduchu a příjem potravy,” vysvětluje Kopečný.

  Znechucení lidé volají po cirkusech bez zvířat. “Jsou nám ukradení,” řekl ředitel Cirkusu Humberto

  V Krokodýlí Zoo je momentálně 30 zvířat, jsou mezi nimi kajmani I aligátoři v celkem deseti druzích. Ty pocházejí buď od jiných chovatelů, ze zoologické zahrady, která se jich rozhodla zbavit, nebo z krokodýlí farmy, která doveze hrstku zvířat do Evropy. V žádném případě není možné vzít zvířat z přírody, tam jsou krokodýli chráněni. V Krokodýlí Zoo jsou dále želvy, hadi a leguáni. V zoo probíhají pravidelné komentované prohlídky a krmení krokodýlů.

  Terária pro krokodýly jsou proto vyhřívaná, a to jak nádrže, tak bazény. Na některých místech terárka je až 50 stupňů Celsia. Krokodýli totiž neprodukují vlastní teplo, od okolního prostředí se mohou buď vyhřívat nebo ochlazovat.
  Ideální teplota krokodýlího těla je 27 až 30 stupňů, kdyby se voda ochladila na 10 stupňů, bylo by to pro ně smrtelné. Jen čínští aligátoři potřebují pár měsíců v roce přezimovat, ty pak musí chovatelé postupně ochlazovat.

  FOTO: Mláďata malajského tygra v pražské zoo přežila a mají se k světu, už olizují maso

  I malý krokodýl může ukousnout prst

  Krokodýli se živí masem všeho druhu, dospělým se krmivo dává několikrát do měsíce, mláďatům asi třikrát týdně. Zubama však krokodýl nekouše, ty má na ulovení oběti. Potravu jen polyká a o zbytek už se postarají jeho vynikající žaludeční kyseliny. Protože to nejsou aktivní zvířata a pohybují se málo, nekrmí se tak často.

  Zajímavé je, že se některé druhy krokodýlů dají ochočit. “Asi nejlépe se ochočí aligátor, ať už čínský nebo americký, ale musí se vždy začít odmalička. Ochočit velkého jedince je spíše sci-fi,” dodal zakladatel Krokodýlí Zoo. Krokodýli jsou inteligencí blízcí psům a dokáží si velmi dobře zapamatovat svého majitele, rozhodně ale nesupluje domácího mazlíčka. Není radno na něj sahat holýma rukama. I po letech může zničeho nic zaútočit, což končí v mládí krokodýla “jen” ukousnutým prstem, v dospělosti pak utrženou končetinou.

  Majitel chová vakoveverky v pražském bytě. Je to náročné, ale jsou mazlivé, pochvaluje si

  Zajímavosti:

  • Krododýli se živí masem. Některé druhy jedí pouze rybí maso.
  • Krokodýl se dožívá 60 až 100 let. Samičky jsou nejplodnější až kolem 50 let věku.
  • Na člověka si troufnou jen asi tři největší druhy krokodýlů, třeba krokodýl nilský a mořský. Ti menší před člověkem naopak utečou. Většina druhů je středních či menších, jsou většinou dlouzí 1,5 metru.
  • Jsou to plazi s největším mozkem. Inteligencí jsou na úrovni psa.
  • Celkem existuje asi 23 druhů krokodýlů, z toho je jich 10 právě v holešovické Krokodýlí Zoo.
  • Občas vydávají zvuky, které jsou podobné až řevu tygra.
  • Mají dobře vyvinutý sluch a čich, pomocí trojklanného nervu detekují vibrace ve vodě.
  • Jsou schopni rozpoznat konkrétního člověka. Dokáží si zapamatovat rybáře a vědí, co bude dělat. Pak si ho buď nevšímají nebo mohou zaútočit.
  • V zemích, kde krokodýli žijí, jsou často zabíjeni pro kůži a na maso.

  Pet Center týrá zvířata, nemocná prostě nechají umřít, vypověděla bývalá pracovnice  Nepřehlédněte