• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Kvašené rajčatové omáčky jsou hitem

    Vystudoval fakultu strojního inženýrství, dnes však břeclavský rodák Radim Stráník vyrábí kvašené rajčatové omáčky, se kterými letos očekává obrat přes 20 milionů korun.

    Před třemi lety se absolvent Vysokého učení technického rozhodl spojit lásku k jídlu a „inženýrské“ řešení komplexních problémů, mezi které patří i kvašení potravin. Zpočátku testoval produkt na své rodině, dnes zpracovává přes tunu rajčat týdně, řekl Stráník.

    Recept ladil téměř rok, poté se vydal na rajčatové slavnosti do Břeclavi. „V té době jsme ani neměli firmu. Prostě jsme tam přinesli zhruba 150 lahviček zálivky a k našemu údivu se prodalo úplně všechno. A tak jsme druhý den firmu založili,“ popsal začátky Stráník. Letošní ročník rajčatových slavností se v Břeclavi koná v sobotu.

    Straník rád dává rajčatovou zálivku ochutnat lidem, kteří nejsou zvyklí jíst zeleninu, aby změnil jejich pohled. „Naše hlavní mise je učit lidi jíst zdravě, my jsme takovým mezikrokem,“ dodal. Snaží se dodávat na trh alternativu k vysoce průmyslově zpracovaným potravinám. Když člověk čte složení běžného dochucovadla v supermarketu, tak ho často přejde chuť, řekl Stráník. Spolu s manželkou tak chtějí zákazníkům dokázat, že se lze stravovat i bez chemikálií.

    Fermentace potravin zlepšuje jejich stravitelnost a dodává jim typickou chuť umami, známou i jako přírodní glutamát. Stráník si chuť umami oblíbil v Japonsku. „Rok jsem pracoval v japonském automotivu, což mě zásadně ovlivnilo. Otevřely se mi oči převážně v kuchyni,“ řekl Stráník.

    Ačkoliv mladý podnikatel vyrábí zálivku, která je primárně určená do salátů, třeba k letnímu grilování, hlavní prodejní sezonu zaznamenává před Vánoci. „Zvýšenou poptávku máme už od září a poté ještě na jaře. Myslíme si, že lidé po Novém roce jednoduše chtějí začít jíst zdravěji a zkouší různé detoxy a půsty, na což jsou zeleninové saláty ideální,“ uvedl Stráník.

    Před Vánoci jihomoravské Fermato zpracovává až dvě tuny rajčat týdně, většinu ale získává od lokálních farem, které mají skleníky, a mohou tak rajčata dodávat i přes zimu. Nově Stráník spolupracuje s firmou, která dodává rajčata do supermarketů. „Dováží nám rajčata, která supermarkety z důvodu špatné velikosti nebo přezrátí odmítají. Taková jsou pro nás ideální,“ řekl Stráník.

    Fermato se zaměřuje hlavně na rajčatové omáčky, vyrábí však také například orleánské octy, které nechává odstát v dřevěných sudech od červeného vína. Do budoucna se chce Stráník zaměřit také na instantní polévky, které budou živé a bez chemikálií.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte