• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lanovka na Petřín má nové lano, vyrobili ho až v Bohumíně

  29.9.2023
  Jan Štoll

  Lano měří přes půl kilometru a tahá kabinu lanovky na vrchol Petřína. V Bohumíně jej vyrobil provoz Lanárny ŽDB Drátovna při Třineckých železárnách. O dokončení prestižní zakázky informovala mluvčí železáren Petra Macková Jurásková.

  Bohumínská firma vyrobila speciální tažné lano pro lanovou dráhu táhnoucí soupravu po kolejích, která je dlouhá téměř 400 metrů a vyváží turisty na vrchol rozhledny Petřín. Expedice lana v hodnotě několik set tisíc korun proběhla na začátku minulého týdne. „Pro Petřínskou rozhlednu dodáváme lana v pravidelných intervalech již více než 50 let. Kromě tažných lan ještě brzdná lana,“ říká předseda představenstva drátovny Petr Adamek.

  Šestipramenné lano s polypropylenovou duší o délce 600 metrů, průměru 35,5 milimetru, vyrobili bohumínští pracovníci lanárny během dvou týdnů. Expedice z Bohumína do Prahy trvala zhruba čtyři hodiny.
  Bohumínští jsou na lano hrdí. „Dodávka lan pro Petřínskou rozhlednu představuje další z prestižních zakázek provozu Lanárny společnosti ŽDB Drátovna,“ dodala mluvčí. Zaměstnanci lanárny v minulosti vyrobili několik speciálních lan pro evropská horská střediska, například v roce 2020 dodali speciální tažné lano pro lanovku ze Skalnatého plesa na Lomnický štít nebo o rok později dodali lano pro novou lanovku v areálu Červenohorského sedla v Jeseníkách.

  Petřínská lanovka je technologicky mezi výtahem a vlakem. Visí na laně, ale zároveň souprava jede po kolejích. Je hojně navštěvovaným výletním místem, z horní stanice se otevírá překrásný pohled také na Pražský hrad. Délka lanové dráhy je 510,4 metru, převýšení 130,45 metru. Svůj provoz zahájila v roce 1891, její pohon byl tehdy na vodní převahu. V roce 1965 došlo na Petříně k rozsáhlým sesuvům půdy, které trať lanovky zničily. Znovu se lanovka rozjela po dvacetileté přestávce v roce 1985.

  Zdroj: Třinecké železárny  Nepřehlédněte