Láska k údajnému americkému vojákovi byla silnější než rozum

18.1.2023
Simona Knotková

Žena z Mělnicka uvěřila údajnému americkému vojákovi, vylákal z ní 800 000 korun. V případě dopadení pachatele a jeho odsouzení mu hrozí až pět let vězení.

Dvaapadesátiletou ženu oslovil prostřednictvím internetu podvodník vydávající se za amerického vojáka. Udržoval s ní několikaměsíční konverzaci. „Poškozené napsal, že je americký voják na misi v Sýrii a po delší konverzaci zmínil, že by ji rád přijel osobně navštívit do České republiky. Prý ale nemá žádné peníze, protože na misi je nepotřebuje,“ popsal mluvčí mělnické policie Pavel Truxa. Žena podle něj údajnému vojákovi nejprve poslala 50 000 korun, později si kvůli němu půjčila a zaslala další částky, dohromady 800 000 korun. Policisté případ vyšetřují jako trestný čin podvodu.

Podle Truxy jde o typický příklad podvodného jednání, které bývá označováno jako legenda „americký voják“. „Je postaven na modelu získání důvěry zejména osoby opačného pohlaví (ve většině případů na důvěře ženy) často pod záminkou společné budoucnosti. Ústřední postavou tohoto vymyšleného příběhu bývá zpravidla cizinec, který se snaží zkontaktovat oběť přes různé komunikační portály, ať už seznamky či sociální sítě, a vždy se zaštítí příběhem vojáka na misi v Sýrii, Afghánistánu apod.,“ doplnil mluvčí. Pod záminkou návštěvy nebo i plánů společného života pak dotyčný vyžaduje od poškozených peníze, využívá k tomu často různé smyšlené legendy.

Ve středních Čechách se v posledních měsících objevilo několik dalších podobných podvodů, například loni v listopadu policisté informovali, že žena z Kladenska přišla o milion korun, peníze poslala údajnému americkému armádnímu reportérovi. V říjnu zveřejnili kriminalisté případ ženy ze Středočeského kraje, která přišla o více než 600 000 Kč, protože uvěřila fiktivnímu bankéři. Tehdy šlo o třetí takový případ během jednoho měsíce v regionu.

Policisté upozorňují, aby lidé na sociálních sítích a seznamkách nikdy nikomu neposílali žádné peníze a neposkytovali ani žádné údaje k platebním kartám a podobně.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte