• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Letní výstava v plzeňské galerii zve na Plavce a jiné postavy!

  10.7.2022
  Andrea Jančová

  Výstava tapisérií, plastik a obrazů, které navzájem propojují podobná témata, ale také specifický smysl pro humor dvou generačně spřízněných autorů. To nabízí letní expozice v Galerii města Plzně na náměstí Republiky.

  „Textilní výtvarnice Ivana Urbánková a sochař Zdeněk Manina se zabývají běžnými až banálními motivy z našeho každodenního života, na který nahlížejí s chápavým a současně pobaveným nadhledem. Jemná ironie se na výstavě mísí s vážností stejně jako silné barvy s pevnými tvary rozpohybovaných lidských těl,“ informoval o výstavě s názvem Plavci a jiné postavy její kurátor Milan Hlaveš.

  „Připomínají nám, že se vzájemné soužití, potkávání a střetávání ani při našem běžném fungování neobejde bez spolupráce, pochopení či dokonce kompromisů, ale vede též k soutěžení a zápolení. Mezi zobrazenými tématy ovšem nenarazíme na mezilidské konflikty, což je dobrou zprávou o tom, že to s námi není tak špatné, jak se bohužel někdy jevívá,“ podotkl kurátor, který plzeňskou výstavu připravil jako retrospektivní s důrazem na aktuální díla.

  Ivana Urbánková a Zdeněk Manina jsou absolventy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde také později po jistý čas pedagogicky působili. Profesně se dlouhodobě věnují výchově nejmladší generace – Urbánková na Základní umělecké škole v Rokycanech a Manina na kladenském gymnáziu. Občas společně vystavují.

  Galerie města Plzně se zaměřuje především na tvorbu českých i zahraničních autorů, kteří představují návštěvníkovi aktuální trendy současného umění. Ve snaze přiblížit toto umění širší veřejnosti zároveň zajišťuje doprovodné a lektorské programy k výstavám. Pořádá komentované prohlídky, výtvarné dílny, umělecké příměstské tábory a další. Každá první neděle v měsíci je volná, což znamená, že vstup je zdarma a návštěvníci, především děti s doprovodem, mohou tvořit pod vedením zkušených lektorů. Tyto tvořivé dílny tematicky navazují na aktuální výstavu.

  Doprovodný program k výstavě Plavci a jiné postavy se skládá z výtvarného příměstského tábora ve dnech 11. až 15. července, z volné neděle a workshopu 7. srpna a z dalšího výtvarného příměstského tábora, který se koná od 8. do 12. srpna.

  Zdroj :vz, Galerie města Plzně  Nepřehlédněte