Lezecké čtvrtky nebo den s mineralogem. Zábavný program v Muzeum Českého ráje

23.7.2020
Redakce

Lezecké čtvrtky jsou doprovodným programem nové expozice věnované horolezectví. „Každý čtvrtek mají děti možnost vyzkoušet lezení na laně, uvázat se do sedu nebo si zkusit dětskou lezeckou stěnu,“ řekla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Každé úterý mohou zase děti s mineralogem odlévat a barvit zkameněliny ze sádry nebo rýžovat české granáty a olivíny pomocí rýžovací pánve. Zahrát si mohou i na paleontology při objevování kostry dinosaura, oblíbenou atrakcí je i dobývání drahých kamenů z odlité žíly.

„Program muzea je cílený na rodiny s dětmi, na ty, kdo sem přijíždějí odjinud, třeba k horolezecké expozici máme připravené i nové pracovní listy,“ řekla Jakouběová. První čísla podle ní ukazují, že se to vyplácí. „Návštěvníci se vracejí, návštěvnost se v červnu pomalu přiblížila loňskému roku a v červenci už to vypadá dobře, a i tržby se nám pomalu vrací,“ dodala ředitelka muzea. Uzavření kvůli covidu-19 připravilo podle ní muzeum na tržbách zhruba o 800 000 korun, které se už dohnat nepodaří.

Česká Lípa: koupě pozemků bývalé železniční stanice je na dobré cestě

Muzeum kvůli koronaviru přišlo letos mimo jiné o tradiční šperkařské sympozium, mimořádně proto připravilo výstavu zaměřenou právě na šperk. Představilo také sbírkové předměty, které muzeu lidé věnovali. Od poloviny července mohou návštěvníci v Kamenářském domě vidět výstavu výtvarných miniatur ve tvaru kostky ze soukromé sbírky, kterou začal lékař Jaroslav Adam vytvářet před 40 lety. V kolekci jsou i práce například od malíře Vladimíra Komárka nebo humoristy Petra Urbana.

vera/čtk

Lomnická obora nabízí nebývalé poklady a klid. Jen jeleny tu už asi nepotkáteNepřehlédněte