Luis Corvalán, jméno, které v sedmdesátých letech u nás hýbalo veřejným míněním. Tedy spíše mělo hýbat

Další fotky

Šlo totiž o generálního tajemníka Komunistické strany Chile, po Pinochetově puči nejvýznamnějšího chilského politického vězně. Sovětský svaz tehdy horlivě bojoval za jeho propuštění, samozřejmě i s pomocí Československa a dalších svých satelitů. Dnes si na jeho jméno vzpomene asi už jen málokdo.

Luis Alberto Corvalán Lepe se narodil 14. září 1916 v Puerto Montt v Chile a už jako dospívající mladík cítil potřebu skoncovat ve své vlasti s nespravedlností a útlakem. Proto v roce 1932 ve svých patnácti letech ve městě Chillán vstoupil do komunistické strany, a to krátce po pádu diktatury Carlosa Ibáñeze del Campo. I když se nám tady v Evropě to zdá poněkud nezvyklé, v jižní a střední Americe jsou státní převraty, puče a revoluce poměrně častým jevem a výjimkou nebylo ani Chile.

Dnes zapomenutá Marie Švermová prožila život plný zvratů. Od komunistické poslankyně přes vězení k Chartě 77

Jak se do jeho historie tedy zapsal Luis Corvalán?

  • Vzdělání získal na pedagogickém institutu a dál se angažoval v komunistické straně, která však byla v Chile v letech 1948 do roku 1958 zakázána. V té době, po roce 1952 se Corvalán stal zvoleným členem Ústřední výboru Komunistické strany Chile a po roce 1958 působil jako její generální tajemník.
  • Našich dějin se dotkl, když v roce 1968 podpořil okupaci Československa.
  • Po Pinochetově puči v roce 1973 byl Louis Corvalán zatčen a uvězněn a když byl 23. září 1973 popraven básník a zpěvák Victor Jara, stal se Corvalán nejvýznamnějším politickým vězněm v Chile.
  • Po úspěšném puči se Pinochet stal jedním z největších nepřátel SSSR a zemí socialistického tábora, protože jim překazil záměr vybudovat socialismus nejprve v Chile a potom i v dalších středo- a jihoamerických zemích.

Komunisté spustili zdrcující úder na věřící. Brutální „Akce K“ na konci 50. let na 137 klášterů v jeden okamžik

  • Komunistická a socialistická propaganda proto tvrdost Pinochetova režimu zřejmě záměrně zveličovala. Z toho, co řekl mediím právě po svém propuštění Luis Corvalán, se nedá soudit, že se měl ve vězení nějak extrémně špatně. Mohl chodit na procházky, číst a dostával i dostatečnou stravu. Přitom šlo o největšího nepřítele Pinochetova režimu, generálního tajemníka komunistické strany Chile. Poměry jeho věznění se tak nedají vůbec srovnat s poměry, které vládly v našich věznicích a pracovních táborech pro politické vězně v 50. letech a už vůbec ne s poměry v gulazích v Sovětském svazu.

Protikomunistická odbojová skupina Černý lev 777. Za co byli její členové komunisty popraveni?

  • Během vězení v „Tres Álamos“ získal Luis Corvalán Leninovu cenu míru za roky 1973–74 a Sovětský svaz zahájil mezinárodní kampaň za jeho propuštění. Postupně se tak Corvalán stal jednou z ikon boje SSSR a jeho satelitů proti Pinochetově diktatuře v Chile. Ke svržení Pinocheta sice nedošlo, ale SSSR dosáhl aspoň toho, že 18. prosince 1976 byl Corvalán vyměněn za významného ruského disidenta Vladimíra Bukovského, tehdy v Sovětském svazu vězněného, a získal azyl v SSSR. Tam žil v exilu až do návratu demokracie v Chile.

FOTO: Luis Corvalán

Luis Corvalán - Luis_Corvalán_Lepe_(2) wikiLuis Corvalán - Luis Corvalán s rumunským komunistickým diktátorem ceausescu (1977) -commons.wikimediaLuis Corvalán - Berlin, Luis Corvalan und Erich HoneckerLuis Corvalán - Berlin, X. SED-ParteitagLuis Corvalán - Návštěva Salvadoa Allende a Luise Corvalána v Moskvě -commons.wikimedia
Další fotky
Luis Corvalán - Luis Corvalán y Gladys Marín ve hře Partido Comunista de Chile – commons.wikimediaLuis Corvalán - Luis Corvalán, 2009 -commons.wikimediaLuis Corvalán - Víctor Lidio Jara Martínez (1932 – 1973), chilský učitel, divadelní režisér, básník, skladatel a komunista-wikipedieLuis Corvalán - Luis Corvalán – poštzovní známka Německé demokratické republiky -commons.wikimediaLuis Corvalán - Pohřeb Luise Corvolána -commons.wikimediaLuis Corvalán - Pohřeb Luise Corvolána-commons.wikimediaLuis Corvalán - Luis Corvalán – poštzovní známka Německé demokratické republiky -commons.wikimedia
  • Do vlasti se vrátil v roce 1988 a tam také 21. července 2010 zemřel, aniž by jeho komunistická strana získala v poměrech demokratizující se země nějaký větší vliv a význam. Počet hlasů získaných ve volbách se pohybuje kolem 5 %. Svého největšího nepřítele Pinocheta přežil Luis Corvalán o šest let, ale co do politického vlivu se mu nikdy nevyrovnal.

 

Dnes, 15:14
Anonym vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ)...
Dnes, 14:24
Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení...
Dnes, 14:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Kompost na zahradě
Dnes, 14:08
I na té nejmenší zahrádce byste měli založit kompost. Nepotřebný rostlinný odpad se postupně přemění...
Dnes, 13:46
Školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí přidají ke zbývajícím...
Dnes, 13:29
Kompenzační bonus až 1 000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na...
Dnes, 12:38
Evropskými zeměmi a pravděpodobně i v ČR se šíří virus napadající mobilní telefony s Androidem....
Dnes, 11:23
Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni...
Dnes, 11:04
Byla to hlasitá polemika. Kupodivu, nikdo se neohlížel přes rameno, jestli nejsou nablízku udavačské uši....
Dnes, 10:37
Samozřejmě to tak je. A to si ještě uvědomme, kolik významů ono „hraní si“ může...
Dnes, 09:53
Současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) inkasoval podle zdrojů TV Seznam miliony korun za...
Reklama