Dnes zapomenutá Marie Švermová prožila život plný zvratů. Od komunistické poslankyně přes vězení k Chartě 77

Absurdita totalitních režimů nutně vede k stejně absurdním osudům jeho obyvatel. Marie Švermová, manželka prominentního komunisty Jana Švermy musela sama projít komunistickým vězením, aby až po tom pochopila, jak asi bylo těm, pro něž ona sama žádala nejpřísnější tresty.

Marie Švermová pocházela z rodiny zednického štukatéra v Trnovanech, kde se narodila 17. srpna 1902. Byla nejstarším ze šesti dětí a od věku šesti let se již musela starat o své mladší sourozence. V roce 1919 vstoupila do mládežnické organizace Československé sociálně demokratické strany dělnické. Od roku 1921 byla funkcionářkou KSČ. V letech 1926 – 1928 studovala na Leninově stranické škole v Moskvě. V roce 1929 se stala členkou ÚV KSČ. Za druhé světové války pobývala v emigraci v Moskvě, a to se svým manželem, komunistickým politikem Janem Švermou (1901 – 1944).

Nedostudovaný právník a ministr informací Kopecký. Při vzpomínce na něj mnohé pamětníky zamrazí ještě dnes. A plným právem

Ten se svými názory velmi často vymykal komunistické ideologii a plánům Kominterny z Moskvy, a i když od začátku 2. světové války pobýval přímo v hlavním městě SSSR, udržoval si demokratický nadhled. To se moskevskému vedení KSČ pochopitelně nelíbilo, a proto byl na popud Moskvy v září 1944 letecky spolu s Rudolfem Slánským 28. září 1944 vysazen na území Slovenska. Když začaly povstalecké oddíly ustupovat na zimu do hor, Jan Šverma zemřel 10. listopadu 1944 při přechodu Chabence na následky vyčerpání a podchlazení.

Zemřel František Suchý. Muž, který ukryl urnu s popelem Mašína i Horákové

Přesné okolnosti jeho úmrtí zůstanou už nevyjasněny, ale v situaci, za jaké partyzáni tehdy ustupovali, neměl nikdo zřejmě již sílu poskytnout Švermovi dostatečně efektivní pomoc za situace, kdy měl jen špatnou obuv, či dokonce zůstal bez obuvi vůbec, a začínaly mu pomalu omrzat nohy. Z jeho smrti byl obviněn Rudolf Slánský, ale to zřejmě neodpovídalo skutečnosti stejně jako „zaručená zpráva“ o tom, že Slánský ukradl Švermovi boty. Podíl Slánského na vině Švermy popírala i jeho manželka Marie Švermová i při procesu se Slánským a společníky v roce 1952 byla Slánskému vyčítána jen morální vina za Švermovu smrt spočívající v nezajištění dostatečné péče.

Český fotograf, který prošel 1. světovou válkou. Proč jeho negativy zničili komunisté?

Marie Švermová se opětovně do tuzemské politiky zapojila v roce 1945, kdy se stala členkou předsednictva ÚV KSČ. Byla poslankyní Prozatímního, Ústavodárného a pak Národního shromáždění. Na přelomu 40. a 50. let 20. století zastávala vysoké funkce v rámci KSČ a mimo jiné organizovala „spontánní hnutí“ na podporu politických procesů, např. organizovala sběr a podpisy rezolucí žádajících smrt pro Miladu Horákovou. Později, v roce 1968, již po vlastních trýznivých zkušenostech s komunistickou spravedlností, se vyjádřila, že vinu Horákové neumí posoudit, ale že její trest dozajista nebyl úměrný.

Mistři štětce Hoffmeister a Pelc utekli před nacismem do Ameriky. Proč se z nich pak stali komunisté?

Do roku 1950 Marie Švermová zasedala v předsednictvu ÚV KSČ, ale již   v únoru 1951 musela na svou funkci rezignovat. Následovalo zatčení a v roce 1954 po krutém věznění a mučení byla odsouzena v rámci vykonstruovaného tzv. procesu s krajskými tajemníky k doživotnímu vězení. Původně měla být dokonce podle „scénáře“ celého procesí hlavou spiknutí, ale moskevským poradcům se na takovou „roli“ zdála být příliš „malou rybou“. Ve vězení strávila pět let.

Na tom, aby pro Marii Švermovou prosadil odsouzení a co nejtěžší podmínky při věznění, si dal záležet ministr kultury a hlavní ideolog KSČ Václav Kopecký. Zřejmě mu přitom šlo o osobní pomstu, neboť Švermová dříve bez špetky ohleduplnosti odmítla jeho nabídku k sňatku a oponovala mu na stranických schůzích, což si dovolil jen málokdo. Švermová přitom udržovala několik let intimní poměr se ženatým Otto Šlingem, který byl odsouzen k trestu smrti v Slánského procesu.

FOTO: Marie Švermová

Marie Švermová - Marie Švermová – ksm.czMarie Švermová - Pomník Jana Švermy Olšanské hřbitovy wikimediaMarie Švermová - slovenští partyzáni wikipediaMarie Švermová - wikipediaMarie Švermová - Milada Horáková
Další fotky
Marie Švermová - Rudolf Slánský

Z vězení byla Marie Švermová propuštěna v roce 1956. Později byla rehabilitována a roku 1968 jí byl udělen Řád republiky. Znovu byla politicky pronásledována za normalizace. V roce 1977 podepsala prohlášení Charty 77. Zemřela 4. února 1992, dočkala se tedy Sametové revoluce a návratu demokracie. Jak ona sama hodnotila svůj život a zejména svoje komunistické přesvědčení, jehož se podpisem Charty 77 zřekla, těžko říct. Brněnský historik Jiří Pernes vybral Švermovou mezi deset představitelek českého komunismu, o nichž napsal knihu „Komunistky s fanatismem v srdci“, což hovoří za vše.

Dnes, 16:27
Nastalo období výletů, a tak mnoho z nás přemýšlí, kam se vydat. Jeden z vděčných...
Dnes, 16:13
Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů indické mutace delta nového typu koronaviru. V...
Dnes, 13:38
Komerční článek
Český patent na třídění odpadu z dílny beskydského kreativního studia MamiArt je unikátní v tom,...
Dnes, 13:38
Pánové z Londýnské královské společnosti jsou opravdu smutní. Vážili svoji cestu tak daleko na východ...
Dnes, 13:21
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za...
Dnes, 09:03
Po první dávce očkování od firmy AstraZeneca je možné aplikovat druhou dávku od jiného výrobce,...
Dnes, 08:23
Po nočních bouřkách je v Česku bez elektřiny zhruba 45 tisíc odběrných míst, hlavně ve...
Dnes, 08:18
Prostředek k očipování obyvatelstva, škodlivá látka způsobující neplodnost a krvácení z nosu, či dokonce nástroj...
Dnes, 07:08
Není čas ztrácet čas, řekla si čínská firma, která postavila obytný dům o deseti patrech...
Dnes, 06:54
Není příliš známá a vlastně ani příliš velká, se svými 386 obyvateli je Spillville skutečně...
Včera, 14:09
Příští týden v pondělí má vláda představit opatření ve školách, která mají od nového školního...
Reklama