Malba Jana Žižky zdobí trafostanici v Táboře. Nové malby mají i Hrdějovice nebo České Budějovice

21.9.2022
Jiří Bydžovský

Podobizna Jana Žižky se objevila v Táboře blízko hradu Kotnov a Bechyňské brány. Byl  jedním z prvních čtyř hejtmanů Tábora při jeho založení. Po dohodě s vedením obce Hrdějovice na Českobudějovicku energetici nechali vytvořit malbu také na trafostanici u nového hřiště.Malba tak odkazuje na historii daného místa stejně jako motiv nově postavené trafostanice v ulici Norberta Frýda přímo na sídlišti Máj v Českých Budějovicích.

„Pokud jedete autem od Bechyně a stoupáte od řeky Lužnice k historickému centru Tábora, tak vás přivítá Jan Žižka se siluetou Kotnova a husitskou vlajkou s kalichem. Když jsme přemýšleli, jaký motiv na trafostanici umístit, právě tahle důležitá táborská osobnost byla pro nás jasnou volbou,“ říká Miroslav Točín, oblastní manažer společnosti EG.D s tím, že autorem malby byl streetartový umělec Dobs.

Podobizna Jana Žižky není jedinou malbou, která na trafostanicích v posledních měsících na jihu Čech vznikla. Nově zdobí sportovní motivy také trafostanici ve Zborovské ulici v Táboře. „Tam nám neznámý vandal pomaloval trafostanici politickými hesly, tak jsme se rozhodli pro malbu trafostanice a přemalování nápisu. ZŠ Zborovská, která je poblíž, je zaměřena především na hokej a tak jsme jako hlavní motiv zvolili postavu hokejisty v dynamickém pohybu doplněnou o hokejové hřiště s kresbou strategie. Návrh motivu a malbu vytvořila v tomto případě společnost Ódesign,“ dodává důvody vzniku další malby v Táboře Točín.

Po dohodě s vedením obce Hrdějovice na Českobudějovicku společnost zase nechala vytvořit malbu na trafostanici u nového hřiště. V této lokalitě kdysi stála třešňová alej a malba tak na historii daného místa odkazuje stejně jako motiv nově postavené trafostanice v ulici Norberta Frýda přímo na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Na trafostanici jsou ztvárněné mexické motivy, které odkazují na diplomatické působení Norberta Frýda v Latinské Americe.

Na jihu Čech byla první malba hotová v Písku v roce 2017. Od té doby už různé motivy zdobí hodně přes 100 trafostanic. Jen na jihu Čech se jedná téměř o dvě desítky objektů. Nejvíc jich je v Táboře a Českých  Budějovicích, ale jsou i v Písku, Vimperku nebo Lišově. Motivy jsou vybírány tak, aby zapadaly do prostředí, ve kterém se trafostanice nachází a často mají i vzdělávací charakter.

Zdroj:vzNepřehlédněte