• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Malíř Josef Bašek bojoval celý život s tuberkulózou. Jeho obrazy jsou prodchnuté mlčenlivou melancholií

  25.11.2019
  Fefík
  Další fotky

  Maloval měsíčné noci, soumraky, osvětlená okénka. Zejména jeho zimní krajiny a nálady byly s oblibou vyhledávány a kritikou ceněny.

  Josef Bašek (*6. února 1868 v Pulicích, části Dobrušky), vzhledem ke svému talentu, nastoupil na pražskou malířskou akademii, kde studoval v letech 1890–93 v krajinářské škole profesora Julia Mařáka.
  Po opuštění studia z rodinných a materiálních důvodů vstoupil do c.k. rakousko-uherské armády. Maloval i jako aktivní důstojník, svá díla tvořil v Haliči, v Uhrách a v přímoří u Kotoru. Nějaký čas byl učitelem kreslení na kadetní škole ve Vídni.
  Když se stal skladním důstojníkem v haličských Berežanech (dnes Ukrajina), měl mnoho času a i tady vzniklo mnoho jeho obrazů.

  Baškův způsob malování tkví ještě v romanticko-realistickém východisku liebscherovské krajinomalby 80. let, ale díky spolužáku z hradeckého gymnázia Františku Kavánovi (1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice – 1941 v Libuni u Jičína) a své lásce ke koním, které často v plenéru kreslil a tím si tříbil vidění i cvik ruky, se přece jen později oprostil od některých klišé a vřadil se do proudu modernějšího malování.

  Jeden z našich nejtišších a nejskromnějších lidi štětce. Milenec barevného temna Jakub Schikaneder

  Nejvíce vystavoval Bašek svoje plátna ve větších městech německé říše, kde se jeho obrazy těšily oblibě. Vystavoval v Düsseldorfu, Dráždanech, Karlsruhe, v ukrajinských Červnovicích, ve Lvově, ve Vídni, v Římě a také v Brně.

  „Kritiky vždy byly velice příznivé, a tím také docílil značného odbytu svých obrazů. Hlavně kupovali v Německu jeho zimní krajiny. Také v Čechách uspořádal větší soubornou výstavu, avšak nejvíce známy byly jeho obrazy v Polsku. A na tom si Bašek právě nejvíce zakládal. Polští umělci, ačkoli byl Čech, uznali ho za svého a otevřeli mu své výstavní salony. Jeho souborná výstava ve Lvově v r. 1911 byla velice příznivě přijata veškerým polským tiskem a četně navštěvována. Prodal na výstavě této mnoho obrazů,“ vzpomínal archivář a knihovník České besedy ve Lvově Ludvík Feigl (1861 v Táboře – 1942 v Praze) v Národních listech.

  Jedním z nejpadělanějších českých malířů byl samotář a tulák krajinou František Kaván

  „Bašek byl souchotinář od mládí. Snad strádání na studiích, snad dědičné zatížení zavinilo jeho nemoc. Jeho chatrné zdraví, snad také osobní melancholie a skromnost, později zvyk způsobily, že se stranil lidí a stal se samotářem.
  Večer často vycházel malovat. Maloval měsíčné noci, soumraky, osvětlená okénka, ranní šero, mlhavé krajiny, tající sněhy — vše, co bylo melancholické!
  Bašek byl dobrá duše, melancholik, ale srdce měl tam, kam patří. Nikdy nebyl triviálním, nikdy jsem za těch 8 let, co jsem s ním sloužil, neslyšel z jeho úst drsného slova: Byl uzavřený a jen zřídka se rozpovídal o svých tužbách, o svých nadějích a zklamáních.
  V jednom směru nebyl umělcem — nebyl bohémem, neuměl, nebo nemohl užívat života. Jediné, co si přál, byly jeho výlety na jih. Ročně jezdil na Bašku, do Dubrovníku…

  Bašek nepadl na bojišti. Zemřel na souchotiny. Již v posledním čase svého pobytu v Břežanech, koncem ledna 1914, valem scházel, žloutnul a schnul. Ucházel se o přeložení do zdravější krajiny, a zase mu bylo líto krásných krajinářských motivů v Haliči. V posledním čase vyjížděl častěji, ač churav, do krajin u Grodku a Kamienopole, kde našel motivy, které se mu zamlouvaly, které, jak mě ujištoval, připomínaly mu okolí u Kameniček, kde jednou prožil dovolenou ve společnosti českých malířů.“
  Josef Bašek zemřel 25. listopadu 1914 ve vojenské nemocnici v Nyíregyháze v severovýchodním Maďarsku, podle oficiální zprávy na tuberkulózu plic.
  Některé prameny uvádějí jako rok úmrtí 1917, tento údaj ale nesouhlasí s dobovým tiskem.

  Zdroje: Ludvík Feigl, Národní listy, 1915; Galerie Kutná Hora; Wikipedie

  FOTO: Josef Bašek

  Josef Bašek - 1 fghJosef Bašek - 2 Josef_Bašek_(1868-1914) wiJosef Bašek - 3 Josef_Bašek_(1868-1917)_–_Venkovská_letní_krajina wiJosef Bašek - 4 Josef_Bašek_-_Z_kraje_podzimu_(1906 wi)Josef Bašek - 5 Josef_Bašek_-_Únorové_ráno_(1909) wi
  Další fotky
  Josef Bašek - 6 zlatá prahaJosef Bašek - hiu čsavJosef Bašek - kaván 1-horácká-galerie-1-nové-město-na-mor.


  Nepřehlédněte