• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Malováním mandal mohou lidé podpořit Světový den vody

  21.3.2024
  Jan Štoll

  Do oslav Světového dne vody se lze zapojit prostřednictvím malování vlastních mandal. Akci organizuje česká pobočka Dětského fondu OSN (UNICEF).

  Maraton malování mandal bude v pátek 22. března od 8:00 do 20:00 v pražském multifunkčním prostoru UNICEF v Rytířské ulici. „Akce spojuje uměleckou tvorbu, dobročinnost a podporu pro zlepšení dostupnosti pitné vody tam, kde doposud chybí,“ vysvětlila výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

  Návštěvníci budou mít příležitost si vybarvit mandalu, které jsou symbolem letošního Světového dne vody, a pomocí QR kódu jednoduše přispět. Zapojit se ale mohou kdokoliv. „Například děti ve školách, v družinách a v kroužcích, lidé doma či v rámci pracovního týmu. Hotové mandaly pak stačí poslat na mail [email protected] nebo sdílet na sociálních sítích pod hashtagem #VodaproMir nebo #DenVody,“ dodala Gomba. Mandaly ke stažení jsou na stránkách organizace.

  Do programu jsou jako „garanti“ zapojeny známé osobnosti a výtvarníci, kteří budou na velké ploše před budovou postupně tvořit originální mandalu. Výtěžek z akce bude věnován na podporu programu Pitná voda a hygiena, konkrétně na zajištění filtračních systémů pro kláštery a zdravotnická střediska v Bhútánu, z nichž řada stále nemá vlastní bezpečný zdroj vody. „Rádi bychom získali prostředky na to, abychom mohli pitnou vodu zajistit ve všech 73 zdravotnických střediscích. Díky daru partnerské společnosti Energie AG Bohemia, nezačínáme na nule, už teď máme zajištěno 9 filtračních zařízení. A pokud se podaří získat prostředků více, pomoc ještě rozšíříme,“ uvedla Gomba.

  „Pro nás, kteří v oboru vodárenství pracujeme, není voda jen každodenní rutina. Všichni si uvědomujeme význam, ale i zodpovědnost, kterou přináší výroba a distribuce pitné vody pro život každého z nás,“ uvedl za společnost Ivan Kafka. Ta je tradičně jedním z nejvýznamnějších firemních partnerů českého UNICEF.

  Světový den vody vyhlásila OSN v roce 1993 jeho připomínku faktu, že ještě dnes nemají miliardy lidí přístup k nezávadné vodě. Podle nejnovější analýzy UNICEF trpí nedostatkem pitné vody každé třetí dítě na světě, tedy zhruba 739 milionů dětí. „Pomoci může i malá částka: například dar ve výši 50 korun zajistí 3 050 litrů pitné vody,“ dodala Gomba.

  Zdroj: UNICEF ČR  Nepřehlédněte