Soutěž Manažer roku už 28 let vyhledává a oceňuje nejlepší manažerské osobnosti, podnikatele a lídry v České republice. V letošním ročníku se podruhé v historii stala absolutní vítězkou žena. Národní komise udělila nejvyšší hodnocení Kateřině Kupkové, generální manažerce závodu na buničinu Lenzing Biocel Paskov. Nejlepším manažerem se stal Norbert Schellong, jenž kromě řízení Nemocnice Havířov testuje možnosti inovativní distanční medicíny.
Kateřina Kupková je předsedkyní představenstva a generální ředitelkou velkého průmyslového závodu Lenzing Biocel Paskov. Jeho specializací je ekologicky šetrná výroba materiálu s názvem buničina. Ta je součástí oděvních produktů, jako jsou například džíny. Pandemie podle Kateřiny Kupkové otevřela firmě nové možnosti v logistice. Vypravili i několik vlaků s buničinou do Číny.
Norbert Schellong navzdory probíhající pandemii covidu-19 dokázal v Nemocnici Havířov zavést nové diagnostické metody a realizovat investiční záměry. Od roku 2015 se navíc aktivně podílí na vývoji a výzkumu distanční medicíny v České republice. Je členem Mezinárodní asociace pro telemedicínu a členem vědecké rady Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Slavná TOP 10 letošního ročníku nenabízí pouze manažery velkých firem. Mezi nejlépe hodnocenými je kupříkladu ředitel hudebního festivalu Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Z veřejné sféry byl nejúspěšnější Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Výjimečnými ženami v TOP 10 jsou i Kateřina Kadlecová, ředitelka firmy USSPA vyrábějící luxusní domácí bazény, a Milada Měsícová, jež úspěšně vede Zemědělské družstvo Unčovice.
Speciální cenu Inovace pro udržitelný rozvoj, kterou uděluje Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD), převzali autoři tří projektů. Český soběstačný dům Pavla Podruha vytvořil produkt iBatt.energy. Jedná se o světově první bateriové plug and play úložiště pro domácnosti bez vlastní fotovoltaické elektrárny. Jaroslav Ďuriš ze společnosti WERO Holding zase přišel s ostrovním řešením recyklace vody. U průmyslových zařízení dokáže recyklovat až 80% množství a tím uspořit významné finanční prostředky. Petr Polák učinil svou společnost Visa Europe Services už v roce 2020 uhlíkově neutrální, neboť celkově přešla na elektřinu z obnovitelných zdrojů.
Vyhlášení výsledků soutěže Manažer roku je každým rokem prestižní událost, kde se na jednom místě scházejí manažeři napříč odvětvími, aby si společně vyměnili zkušenosti a předali své vize nastupující generaci podnikatelů. Letos toto poslání splnila souběžně probíhající konference Návrat k prosperitě, která za přítomnosti bývalých finalistů Manažera roku, profesora Vladimíra Maříka, Martina Hausenblase či Libora Witasska, nastínila vhodné cesty ekonomické transformace České republiky.
Vítězové soutěžních kategorií Manažera roku 2020
Manažer digitálního věku – Martin Cígler
Od roku 1990 konzistentně buduje IT firmu, která je dnes známá jako Solitea. Ta patří v současnosti mezi lídry v nejnovějších technologických trendech. Mezi jejími produkty najdeme účetní a platební systémy. Dále cloudovou infrastrukturu či datovou analytiku. Odběrateli jsou přední české firmy, jako CPI, Škoda Transportation, nebo O2.
Vizionář – Bc. Tomáš Vala
Manažer malého a středního podniku – Ing. Kateřina Kadlecová
Zahraniční manažer – Ing. Bc. Vladislav Stanko, DPA, MBA, LL.M.
Úspěšný podnikatel a filantrop, který podporuje charitu, kulturu a vlastenecké aktivity. Dlouholetý partner Muzea TGM a předseda klubu Společnosti Generála M. R. Štefánika v Praze. Je majitelem a ředitelem soukromé vysoké školy EUROPEAN INSTITUTE OF BUSINESS AND PUBLIC EDUCATION. Je také poslancem zastupitelstva města Košice. Mimo svou vzdělávací činnost podniká v oblastech realit a bezpečnosti. Vlastní 9 společností v České republice, na Slovensku a v Srbsku. V brzké době plánuje rozšířit své podnikání do států jižní a východní Evropy.
Mladý manažerský talent – Bc. Zdeněk Vosolsobě, MBA
Jeho první kontakt s managementem proběhl již v roce 2006, kdy vedl menší tým pracovníků ve společnosti Carrefour. Zlomovým momentem kariéry byl rok 2010, kdy se rozhodl nastoupit do společnosti ALBIXON, která vyrábí domácí bazény. Od svého příchodu do firmy se vypracoval na pozici generálního ředitele a předsedy představenstva. Pod jeho vedením se zvýšila produktivita výroby o 65 % i spokojenost zákazníků.
Průmysl a návazné obory – Ing. Kateřina Kupková
Zemědělství – Ing. Josef Kolář
Služby – Ing. Daniel Morys, MBA
Nezisková sféra – Ing. Norbert Schellong, MPH
Veřejná správa – Ing. Tomáš Kotyza, MBA