Mezi českými politiky se rozhořel spor o Izrael a Palestinu

Stávající ministr zahraničí Tomáš Petříček a dva jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg napsali do Práva otevřený dopis „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?“. Text vzbudil poprask, reakce byly nesouhlasné i souhlasné.

„Víme, že Izrael je vzácným příkladem demokracie na Blízkém východě, ale týká se to pouze jeho vlastních občanů, nikoli Palestinců na okupovaných územích. Víme také, že Palestinci v minulosti promarnili možnosti dosáhnout urovnání konfliktu. To ovšem neznamená, že mají být nyní obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření jakékoli formy palestinského státu,“ uvedli v něm mimo jiné. Zdůraznili, že Česko a Izrael jsou přátelé. „Privilegiem i nezbytnou součástí opravdového přátelství je ochota být k sobě navzájem upřímní a připravenost si naslouchat,“ dodali.

Výstava: Izrael není jen o památkách. Podívejte se na tyto nádherné přírodní scenérie

Politici versus politici

Polemickým článek v Právu reagovali někdejší premiér Mirek Topolánek a bývalí ministři zahraničí Jan Kohout, Cyril Svoboda a Alexandr Vondra. Hlavní problém textu svých kolegů vidí v tom, že „typ přátelství, na který se odvolávají, vyžaduje i pochopení kontextu, v němž se náš přítel pohybuje“. „To je to, co v kritizovaném textu chybí a co nenahradí letmá zmínka o „vládě hnutí Hamás, designovaného celou EU jako teroristická organizace“,“ píší. „Náš postoj je jasný: snahu obětovat Izrael jako strategického partnera výměnou za imaginární pozitivní body v Bruselu zásadně odmítáme,“ uvádějí.

Nesouhlas i podpora

Ještě předtím vyjádřil ostrý nesouhlas s dopisem Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga prezident Miloš Zeman, který prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka uvedl, že „článek je popřením dosavadní zahraniční politiky České republiky vůči Státu Izrael“. Trojice autorů původního dopisu naopak získala podporu signatářů prohlášení, pod které se podepsali kupříkladu historik Vít Strobach nebo aktivista Zdeněk Jehlička. Petříčka vyzývají, aby „v souladu se svými vyjádřeními a s přihlédnutím k dějinné paměti naší země prosazoval odsouzení chystané izraelské anexe i na mezinárodním poli a v případě jejího uskutečnění žádal přijetí příslušných opatření, která by Izrael  přiměla dodržovat mezinárodní právo a závazky z něj vyplývající“.

Na jedné lodi

Kdo se o situaci dlouhodobě a hlouběji zajímá, ze stanovisek si jistě vybere to, které je mu nejblíž. Ostatní by se mohli shodnout alespoň v tom, co se mlčky snaží říci video, které kdysi kolovalo v internetovém prostoru. Je v něm ve zkratce tolik, že v metru jedou Palestinec a Izraelec, kteří se na sebe nepěkně dívají. Nastoupí vyholení neonacisté, kteří nejdřív (pořadí může být i opačné) nelibě hledí na Palestince čtoucího si noviny v arabštině, posléze se jejich zlé pohledy vrhnou na Izraelce, který má na krku řetízek s židovskou hvězdou.

Na nádraží Bubny vznikne Památník ticha. Připomene oběti holocaustu

V ohrožení jsou v tu chvíli Izraelec i Palestinec, proto se zvedají, berou nohy na ramena a utíkají z metra. Ve zmatku si přehodí tašky, které si pak vzájemně vrátí a usmějí se na sebe. Vnímají, že jsou na jedné lodi a měli by se podporovat.

Dnes, 16:22
Ta bitva se dodnes vymyká všemu, co se učí na vojenských akademiích. Je v dokonalém...
Dnes, 14:02
Gotická katedrála Notre-Dame, známá také jako chrám Matky Boží v Paříži, byla postavena v letech...
Dnes, 11:45
Sedmdesátá normalizační léta se u nás pochopitelně podepsala i na vládní a stranické „linii“, tehdejších...
Dnes, 10:19
Teplé letní večery jsou jako stvořené na grilování a rožnění venku v zahradě. Abyste si...
Dnes, 08:11
Alžběta, známá pod jménem „Sisi“, pocházela z pobočné větve Wittelsbachů, která nesla titul „bavorský vévoda“....
Včera, 16:54
Elitní protiteroristické komando URNA je poslední a nejsilnější nástroj našeho státu v boji proti organizovanému...
Rybíz
Včera, 16:03
Rybíz je oblíbené ovoce plné vitamínů, které má na své zahrádce skoro každý Čech. Letošní...
Včera, 14:21
Nacházíme se za Horskou branou. Dnes už neexistuje, byla zbořena v roce 1875. Stávala v...
Včera, 11:44
Moderní zbraně nepatří tak úplně až do éry novověku, jak bychom si možná mohli myslet....
Včera, 10:19
Pro většinu lidí je klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními centry. Vnímáme ji...
Reklama