Mnoho lidí si Mezinárodní den žen vybaví ve spojení s rudými karafiáty a bujarými oslavami na pracovišti. Tento svátek už ale dávno není o komunistické propagandě a i když jeho původní význam není dnes tak známý, je stále třeba si jej připomínat.
Svátek MDŽ se tradičně slaví 8. března a letos tento den připadá na sobotu. Muži obdarovávají své ženy, dcery, sestry či kolegyně drobnými dárky nebo sladkostmi, ovšem to s původním významem tohoto svátku nemá nic společného. MDŽ má připomínat boj za rovnoprávnost mužů a žen, zavedení volebního práva pro ženy a odstranění genderové diskriminace.
Jak šel čas s MDŽ
Pokud bychom se chtěli ohlédnout za počátkem Mezinárodního dne žen, je třeba se vrátit do roku 1907. Tenkrát se podle webu http://padesatprocent.cz ve Stuttgartu konal první mezinárodní sjezd socialistických žen, kterého se zúčastnilo téměř 60 delegátek z 15 zemí a padl zde také návrh, že by se ženy měly v určitý den v roce scházet a požadovat volební právo.
Národní den žen se začal slavit v USA o rok později. Poté, co tisíce švadlen pochodovaly ulicemi New Yorku a demonstrovaly za zvýšení mezd a za volební, hospodářská a politická práva žen. V roce 1910 MDŽ pronikl i do Evropy. Stalo se tak na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, kde se podle návrhu německé socialistky a zakladatelky dělnického ženského hnutí Clary Zetkinové stal mezinárodně oslavovaným dnem.
Osmý březen, jakožto oficiální datum Mezinárodního dne žen, se ustálil po první světové válce. Podle výše uvedeného webu na to měl velký vliv dvacátý třetí únor, kdy v Petrohradě v roce 1917 demonstrovaly ženy proti 1. světové válce. Jelikož tenkrát v Rusku platil gregoriánský kalendář, svátek připadl na osmý březen a v tento den se slaví dodnes.
MDŽ v barvách
Podle International Women’s Day website, oficiální stránky Mezinárodního dne žen, tento svátek reprezentují tři barvy, a to fialová, zelená a bílá. Fialová reprezentuje spravedlnost a důstojnost, zelená naději a bílá čistotu.
Tuto trojici barev poprvé použil Sociální a politický svaz žen (Women’s Social and Political Union), což je skupina, která vznikla ve Velké Británii v roce 1903 za účelem boje za volební právo žen.
Mezinárodní den mužů
Stejně jako ženy, i muži mají svůj mezinárodní den. Ten připadá na 19. listopad a je slaven ve více než 60 zemích. První pokusy o jeho zavedení začaly v 60. letech 20. století, ale jeho oslavy proběhly až v 90. letech. Otcem Mezinárodního dne mužů je profesor Jerome Teelucksingh , profesor z Univeruity Západní Indie. Ten vybral 19. listopad jako oficiální datum z úcty ke svému otci, který se v tento den narodil.
Zdroje: Fórum 50%, International’s Women’s Day webside, Wikipedie