Migraci je třeba řešit jako problém všech zemí Evropské unie, uvedl Rakušan

24.11.2022
Doris Drienová

České předsednictví chce řešit migraci jako problém, který se týká celé Evropy, všech zemí Evropské unie. Na tiskové konferenci během jednání se svými protějšky ze Slovenska, Maďarska a Rakouska to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Den před mimořádným jednáním ministrů EU se sešli v Praze, aby podle Rakušana nabídli regionální pohled na krizi související s příchodem běženců do Evropy a hledali její řešení. Mimo jiné uvedl, že Srbsko, přes které migranti míří, je připraveno na harmonizaci své vízové politiky s ostatními zeměmi. Země západního Balkánu jsou podle něj také připraveny chránit své hranice ještě za oblastí schengenského prostoru.

Slovensko, jehož hranice Česko od konce září kontroluje, je podle Rakušana v migrační krizi obětí západobalkánské migrační trasy stejně jako ostatní středoevropské státy. Řešení se podle něj i ostatních ministrů musí hledat na vnějších hranicích schengenského prostoru, nikoli omezováním vnitřních hranic. „Tahle opatření jsou výjimečná, nesmí se stát standardem, musí být stále označovaná za dočasná,“ uvedl ke kontrolám na hranicích.

„Chceme řešit migraci jako problém, který se týká všech zemí EU. Chceme řešit všechny trasy včetně západobalkánské. Prezentovat regionální pohled, co by se mělo dělat pro snížení tlaku ze západobalkánské trasy na naše země,“ uvedl Rakušan. Jeho kolegové z Rakouska a Slovenska také chtějí, aby Evropská komise uvolnila na opatření související s migrací další peníze a přesně definovala podmínky navracení běženců do třetích zemí. „Potřebujeme nástroje právní a nástroje technické, abychom mohli ochránit vnější hranice a nepotřebovali hranice mezi našimi zeměmi,“ uvedl rakouský ministr vnitra Gerhard Karner.

Mimořádná schůzka ministrů vnitra členských zemí EU by se v pátek měla zabývat spory kolem zavádění kontrol na hranicích uvnitř schengenského prostoru a přijímání migrantů vyzvednutých ve Středozemním moři.

Některé státy včetně Česka na vývoj na západobalkánské cestě reagovaly zavedením hraničních kontrol, další tento krok zvažují, což vneslo napětí mimo jiné do česko-slovenských vztahů. Dalším ožehavým tématem je neochota nové italské vlády přijímat lodě s běženci. Jedna taková, kterou Itálie odmítla, nakonec před týdnem zakotvila ve francouzském Toulonu, načež Francie posílila kontroly na hranicích s Itálií. Rakušan o tomto problému v pátek chce jednat, poznamenal nicméně, že západobalkánská trasa je nyní odpovědná za víc než polovinu přílivu běženců do Evropy.

Česko zavedlo kontroly na hranici se Slovenskem koncem září. Policisté a vojáci jsou na hranicích nasazeni, protože od května roste počet migrantů, kteří nelegálně překračují slovensko-českou hranici a míří převážně dále do Německa. Opatření je v plánu do 12. prosince. Rakušan řekl, že je možné diskutovat o jejich „přívětivějšímu režimu“ během vánočních svátků.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte