Miloš Forman by letos oslavil 90. narozeniny. Rodná Čáslav na něho vzpomene festivalem

18.1.2022
Redakce

Čáslav na Kutnohorsku si letos připomene nedožité 90. narozeniny režiséra Miloše Formana. Na počest slavného rodáka uspořádá v Dusíkově divadle a kině festival s promítáním filmů, přednáškami a besedami s pamětníky. Forman se narodil 18. února, kvůli koronaviru a rekonstrukci divadla ale pořadatelé akci naplánovali až na květen. V únoru v den Formanových narozenin pouze zveřejní její program.

„Festival se uskuteční 20. až 22. května, program se nyní chystá. Součástí budou besedy s pamětníky, různé filmové workshopy a zajímavé přednášky, které se budou snažit Miloše Formana představit i jinak, třeba jako výborného šachistu,“ uvedla ředitelka Dusíkova divadla a členka spolku Formanova Čáslav Lada Bartošová.

Dějištěm festivalu nebude jen kino a divadlo. Po městě například vzniknou místa, kde budou herci předvádět různé scény z Formanových filmů a lidé budou hádat názvy snímků.

Na Formanově rodném domě byla loni odhalena filmařova busta z dílny výtvarníka Jana Padyšáka. Čáslav v minulosti vzdala hold režisérovi také přejmenováním ulice, v níž rodný dům stojí, na Formanovu. Učinila tak na počest jeho rodičů Anny a Rudolfa, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech. Slavnosti, která se v roce 2008 při této příležitosti konala, se režisér osobně zúčastnil.

Držitel dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů Forman zemřel v roce 2018, bylo mu 86 let. V 60. letech minulého století se stal představitelem nové vlny českého filmu. Režíroval mimo jiné snímky Konkurs, Černý Petr a Lásky jedné plavovlásky. Od konce 60. let žil v USA. Světový úspěch mu přinesly zejména filmy Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte