Ministerstvo školství: Prioritou musí být návrat do škol, ne otevření obchodů

Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. 

Odborníci z MeSES již dříve uvedli, že otevření druhého stupně základních škol a vysokých škol by mohlo přijít na řadu 3. května. Doporučili postupovat regionálně na úrovni okresů s výskytem 100 nově nakažených s covidem-19 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní a reprodukčním číslem pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie ustupuje. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) zároveň ve středu avizoval, že Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Vláda o tom má jednat dnes.

„Pro oblast školství je nyní klíčové, aby se do škol vrátili žáci druhých stupňů základních škol a ostatní ročníky škol vysokých. Žádoucí je také širší otevření mateřských škol,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. „Podle ministerstva školství musí být další návrat žáků a studentů do škol i nadále absolutní a jasnou prioritou vlády a podle našeho názoru nesmí obchody a služby předběhnout celospolečenskou prioritu návratu dětí do škol,“ dodala.

Podle Plagy by se od 3. května mohl znovuotevřít druhý stupeň základních škol v regionech, kde se 26. dubna vrátí všechny děti do školek. Postupně by se pak mohly školky i druhý stupeň základních škol otevírat i v dalších regionech. Uvedl to v prohlášení, které poskytla Lednová. Připomněl, že odborné studie ukazují, že zavření škol může vést do budoucna ke ztrátám až stovek miliard Kč.

Od loňska přibylo odkladů, do prvních tříd v Kladně nastoupí méně dětí

Předseda MeSES Petr Smejkal v pondělí řekl, že efekt rozvolnění v epidemii záleží na tom, co vše se otevře zároveň. Když se k jedné změně přidají další, může se to podle něj projevit negativně. „U služeb a obchodů je bohužel nutné postupovat celostátně, protože nechceme, aby docházelo k ‚nákupní turistice‘ mezi okresy. Takže je třeba čekat, až se situace stabilizuje všude. My jsme vždycky říkali, že pro nás je tou základní hranicí týdenní incidence 100 případů na 100 tisíc obyvatel (za sedm dní), kam se snad dostaneme začátkem května,“ řekl. Záleží podle něj ale i na tom, s jakými opatřeními by se obchody a služby otevřely.

Školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, výuku na dálku měla většina již řadu týdnů předtím. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po týdnech v rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí a děti ve speciálních školách. Od pondělí se obnoví praktická výuka ve středních školách a posledních ročnících vysokých škol. Povinné je testování na covid-19.

adp/ČTK

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama