Mládí a láska v pasti války. Vychází Deník Renii, zápisky „polské Anny Frankové“

12.10.2020
Fefík
Další fotky

Deník „polské Anny Frankové“, jak média Reniu nazvala, vyšel nejprve v polštině a v angličtině a okamžitě se zařadil mezi literární klasiku o holokaustu. Paměti mladé básnířky, prozářené v temné době světlem její první velké lásky, se ke čtenářům dostaly až po 70 letech od jejich vzniku. Na český knižní trh titul pod názvem Deník Renii uvádí Nakladatelství ZEĎ.

Během podzimu chystá ZEĎ k vydání ještě další knihu věnovanou šoa, Milá číslo 18, slavný román Leona Urise odehrávající se koncem války ve varšavském ghettu.

Památník ticha Bubny stále chátrá. I přesto nabízí několik výstav

První kapitolu svého deníku si Renia napsala 31. ledna 1939, aby v ní coby bystrá, literárně nadaná studentka dívčího gymnázia v Přemyšli trefně a vtipně popsala svou rodinu, kantorky a spolužačky. Do zápisků se ale postupně vkrádá stesk po matce, která po rozdělení země zůstala ve Varšavě, i obavy z blížící se války. Mladá básnířka popisuje napadení Polska, útěk z hořícího města a krátký pobyt ve Lvově. A po návratu domů tíživou realitu, spojenou s nočními raziemi, odvlékáním lidí kamsi na východ a uzavřením Židů do ghetta. Do toho všeho ale proniká Reniin nový zájem: láska a kluci, zejména zelenooký fešák Zygmunt, který se do ní zamiluje a ona do něj… Jejich vztah plný citu a romantiky uzavírá poslední zápis z 25. července 1942, kdy se Renia obrací k matce a Bohu s prosbou o záchranu – jedinou útěchou je jí maminčina fotografie zaslaná v posledním dopise. O 5 dní později je už dívka mrtvá.

„Než sestřin přítel Zygmunt počátkem 50. let předal tento deník mojí mámě, neměla jsem tušení, že si ho Renia vedla,“ líčí v knize Reniina mladší sestra Ariana, která se pokusila vzpomínky na válku vytěsnit a deník zaklapla na desítky let do bankovního sejfu nedaleko svého newyorského bytu. „Nedokázala jsem si ho přečíst, bylo by to pro mě příliš emotivní,“ přiznává Ariana, jíž se podařilo válku přečkat a začít žít pod novou identitou. Právě její líčení v druhé části knihy tvoří neméně silnou část celého vyprávění. Osud Renii tak doplňují příběhy jejích nejbližších, včetně těch, kteří pro záchranu ostatních nasadili vlastní život.

Nezveřejněné vzpomínky. Vychází kniha o rodině Milady Horákové

K těm patřil i Zygmund Schwarzer (1922 – 1992), Reniina osudová láska, jehož srdcervoucím výkřikem její zápisky končí. Mnohem později, už jako starý muž, si pak na jaře roku 1989 poznamenal: „Je tu další máj, měsíc lásky… Je to 47 let, co jsem ztratil Renusii. Když na ni myslím, připadám si tak malý a nedůležitý. Vděčím jí za tolik věcí. Díky Renii jsem se poprvé v životě zamiloval, hluboce a upřímně. A ona milovala mne neobyčejným, nadpřirozeným, neuvěřitelně vášnivým způsobem. Byl to úžasný, křehký cit. Díky ní naše láska rostla a rozvíjela se. Neumím vyjádřit, jak moc jsem ji miloval. A to se nezmění až do konce…“

„Minulost není pryč tak dlouho; je přítomna v našich srdcích, našich činech i v tom, co učíme naše děti,“ je přesvědčena Ariana Spiegel, jejíž dcera, Alexandra Bellak, nakonec sedm set stran zápisků připravila k publikování. „Čelit tomu, o čemž jste si mysleli, že už jste nechali za sebou, může být bolestivé, ale učit se a poučit se z toho je jediný způsob, jak teď mohu žít. Doufám, že deník mé sestry vás naučí dělat to také tak,“ uzavírá Ariana Spiegel.

FOTO: Deník Renii

Deník Renii - 1_Renia s maminkou Różou v Přemyšli_kolem roku 1939 ještě před vypuknutím války_foto archiv Elizabeth Bellak – dříve Ariany Spiegel_repro zdarmaDeník Renii - 2_Reniin deník_foto Nakladatelství ZEĎDeník Renii - 3_Deník Renii Spiegel čekal na vydání dlouhých 70 let_foto archiv Elizabeth Bellak – dříve Ariany SpiegelDeník Renii - 4_Sestry Renia a Ariana při hře v řece Dněstr _snímek přibližně z roku 1935_foto archiv Elizabeth Bellak – dříve Ariany Spiegel_repro zdarmaDeník Renii - 6_Ariana úplně vlevo a Renia v tmavých šatech uprostřed na vinohradu Lesieczniki v roce 1937_foto archiv Elizabeth Bellak – dříve Ariany Spiegel_repro zdarma
Další fotky
Deník Renii - 10_Ariana s maminkou ve Varšavě v Hotelu Europejski kde Róża pracovala_zřejmě rok 1943_foto archiv Elizabeth Bellak – dříve Ariany Spiegel_repro zdarmaDeník Renii - 7_Renia vpravo se sestřenicí Lilou na snímku z poloviny 30 let_foto archiv Elizabeth Bellak – dříve Ariany Spiegel_repro zdarmaDeník Renii - 0_Renia Spiegel byla dívka s jasným literárním i básnickým talentem_foto archiv Elizabeth Bellak – dříve Ariany Spiegel_repro zdarma


Nepřehlédněte