Mladoboleslavská nemocnice bude mít novou krevní banku

16.11.2021
Redakce

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi buduje novou krevní banku hematologicko-transfuzního oddělení. Vzniká ve třetím patře pavilonu C a bude navazovat na laboratoře a odběry krve. Celkové náklady jsou devět milionů korun, s dokončením se počítá na začátku února. Informovala  o tom dnes mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

Krevní banka má sloužit pro uskladnění krevních derivátů od dárců nemocnice i externích dodavatelů. Zároveň zajišťuje přípravu a vydávání transfuzních přípravků podle aktuální potřeby jednotlivých oddělení, k čemuž je zřízena nepřetržitá služba.

Dělníci musejí změnit dispoziční řešení budovy, vyměnit podlahy, elektroinstalaci, upravit vzduchotechniku a instalovat speciální chladicí zařízení pro uskladnění krevních derivátů podle požadavku Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Dále bude pořízeno nové vybavení prostor pracovními linkami, zdravotnickou technikou i nábytkem pro zázemí personálu,“ uvedla zástupkyně ředitele pro provoz Helena Kocmanová.

Klaudiánova nemocnice nedávno vyzvala dárce krve všech krevních skupin z Mladoboleslavska, aby se přihlásili. Potýká se totiž s nedostatkem krve. Podobné problémy řeší i další nemocnice v Česku. Kvůli opětovnému návratu pandemie koronaviru, zvýšenému zájmu o očkování a podzimnímu období, kdy je řada lidí nachlazených, chodí v posledních dnech dárců málo a zásoby krve se ztenčují.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte