Mnichovo Hradiště proměňuje historické náměstí a má konečně důstojné nádraží

16.10.2021
Fefík

Druhá etapa revitalizace Masarykova náměstí se chýlí ke svému konci a společnost H-Intes provádí dokončovací práce.

Severní a východní části náměstí, které byly předmětem druhé etapy, jsou již zprůjezdněny a řidiči a chodci si nyní zvykají na nový režim.

V lokalitě nyní probíhá postupné doplňování mobiliáře a během podzimu se předpokládá zahájení prací na vodním prvku v prostoru před poštou.

I mnichovohradišťské nádraží je po kompletní rekonstrukci a je konečně důstojnou vstupní bránou do města.

Tráva, lavičky, hravé vodní prvky. Bakov nad Jizerou si maluje nové náměstí

 

Nádraží bylo v katastrofálním stavu, do budovy zatékalo, akutní zásah potřeboval celý objekt včetně bytů v druhém nadzemním podlaží, čekárny, toalety byly nakonec strženy. Nádraží ale není pod žádnou památkovou ochranou a funkčnost a oprava u Správy železnic převládala nad detaily architektury třicátých let minulého století. Společně s městským architektem Janem Světlíkem jsme projektanty i vedení Správy železnic v Hradci Králové přemlouvali, aby kladli více důrazu na zachování některých významných prvků budovy. Alespoň zvenčí se tak podařilo základní charakter architektury z 30. let udržet. Obklady věže, zachování obkladů kolem oken nebo třeba ciferník jsem se Správou ladili do posledního detailu tak, aby byl v duchu hodin původních,“ řekl k celé akci starosta Ondřej Lochman.

Hodiny, stolek před pokladnou, cedule, lavička, ciferník z hodin věže byly věnovány do sbírek Muzea města Mnichovo Hradiště.

Úroda na boleslavské městské vinici bude letos výrazně slabší

 

Mnichovohradišťský dopravní uzel se tak dočkal kompletně nového kabátu a cestující hladkého přestupu na autobus nebo vlak. Dalším krokem je dokončení pěšiny mezi terminálem a Kaštankou. „Budeme usilovat i o rekonstrukci nástupišť, úpravu prostoru kolem panelové plochy vedle nádraží a společně se pokusíme o úpravu stání z podélných na kolmá, aby vzniklo více parkovacích míst. Tím bude tato část města dokončena, dalším krokem je rekonstrukce ulic Smetanovy, Žižkovy, Dr. Hořice, Ivana Olbrachta a také přilehlého parku u kina. To už jsme se ale dostali do roku 2023 a další blízké budoucnosti…“ uvedla Markéta Červinková, která za město komunikuje s veřejností na sociálních sítích.

Zdroje: Martin Weiss + Markéta Červinková, KamelotNepřehlédněte