Moderní a pokroková První dáma Lou Hooverová. Některé její ideje se ale nenaplnily dodnes

29.3.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Narodila se 29. března 1874 v rodině bankéře Charlese Delana Henryho a jeho ženy Florence Wedové Henryové ve Waterloo v Iowě. Vyrůstala v Kalifornii a nejvíc se jí v mládí líbilo, když ji otec brával na kempování. Jezdila výborně na koni, úspěšně lovila různé druhy zvěře a preparovala své úlovky s dovedností odborníka. Začala se zajímat o horniny, minerály a těžbu nerostů. Vystudovala Stanfordovu univerzitu a stala se první Američankou, která získala bakalářský titul z geologie. Zde se také seznámila se stejně starým Herbertem Hooverem, který skončil studium již o něco dříve, v roce 1895, ale svatbu se rozhodli prozatím odložit. Lou pokračovala dále ve studiu a on si budoval kariéru jako inženýr v Austrálii. V roce 1898, po absolvování univerzity, dostala kabelogram (podmořským kabelem), ve kterém ji Herbert žádal o ruku. Bleskově mu stejnou cestou poslala své „Ano“.

Služka a král. Muži jsou neskutečně vynalézaví, když mohou úkolovat ženy. Proč jim to ženy trpí?

Oddáni byli 10. února 1899 v domě jejích rodičů v Kalifornii. Den po svatbě novomanželé odpluli ze San Franciska do Šanghaje, kde měl Herbert práci. Po příjezdu strávili první čtyři dny v hotelu, ale brzy si zařídili svůj první domov ve velkém domě v Tianjinu. V Číně žili až do srpna 1900. Herbertova práce vyžadoval časté cesty do vzdálených a nebezpečných míst, ale Lou vždy cestovala s ním. Během pobytu v Číně studovala mandarínskou čínštinu a stala se tak první dámou v Bílém domě, která ovládala některý asijský jazyk. Kromě toho uměla i latinsky a manželovi pomáhala s překladem Agrikolova díla o hornictví ze 16. století. V Číně používala počínštěnou variantu svého jména Hoo Loo. Manželé tam ještě zažili Boxerské povstání a přesídlili do Londýna.

Sex jako hobby. I ženy to dnes chtějí tak, jak to muži měli vždycky. A mužům se to nelíbí. Proč?

Tam se jejich domov stal za první světové války útočištěm pro uprchlíky z Belgie. Za tuto pomoc poté dostala vyznamenání od belgického krále Alberta I. Lou se za války angažovala také v „Americkém ženském válečném pomocném fondu“, který obstarával sanitky, poskytl peníze na postavení dvou nemocnic a dával ženám možnost najít si zaměstnání. Humanitární dodávky pro Belgii, které Lou pomáhala zajistit, dosáhly objemu 1 miliarda dolarů. Po válce založila v Belgii americkou ženskou nemocnici.

V roce 1917 se odstěhovali do Washingtonu, kde Lou pomáhala stavět levné byty. Stala se symbolickou představitelkou politiky zvané „hooverizing“ (šetření potravinami). Roku 1922 byla zvolena federální předsedkyní dívčího skautingu. Snažila se o ženskou univerzální rovnoprávnost a zasazovala se o rovnoprávnost sportovkyň. Poté, co bylo v roce 1920 zavedeno ženské volební právo, se angažovala v League of Women´s Voters, kde se ženy vzdělávaly v politice. Dostala několik čestných doktorátů. Naplňovala své politické cíle nezávisle na manželovi, vystupovala např. proti vládním korupčním skandálům, přestože byl její manžel v té době ministr obchodu.

Čím dnešní dívky odrazují chlapce

Zlatokopka, manekýna nebo intelektuálka. Čím dnešní dívky odrazují chlapce?

V roce 1929 se stal její manžel prezidentem, Lou nedůvěřovala tisku a poněkud se umírnila v názorech, přesto prosazovala, že by muži měli převzít většinu domácích prací. Zavedla zdravou výživu v Bílém domě. Zrušila zvyk, kdy na Nový rok mohl každý občan prezidentovi potřást rukou, kvůli prohibici zrušila v Bílém domě vinný sklep. Hoover na popud své ženy prosadil, aby v pravidlech pro přijímání do veřejné služby bylo sousloví „bez ohledu na pohlaví“. Jako první prezidentova manželka v dějinách pronášela projevy sama, dokonce i prostřednictvím rozhlasu. Neměla v něm sice svůj vlastní program, ale zúčastňovala se jako host debat v mnoha pořadech v letech 1929 až 1933. Často nabádala k dobrovolnické práci nebo rozprávěla o práci skautek. Ohlasy na její vystoupení zdůrazňovaly především její jedinečný a přesvědčivý přednes. Měla rovněž hlavní slovo při navrhování a dohledu při stavbě venkovského sídla Rapidan Camp ve Virginii, zvaného též Camp Hoover, předchůdce současného Camp Davidu.

Charlotta_Garrigue

České ženy: Charlotta Masaryková byla jedna z prvních feministek

Manželé Hooverovi byli bohatí a během hospodářské krize platili stravu pro celý Bílý dům. Lou i sama posílala peníze potřebným. Zasazovala se o vysoký standard veřejného školství. V roce 1929 se odhodlala k velkému činu, když na recepci pozvala manželku tehdy jediného afroamerického kongresmana Jessie DePriestovou. Vzbudila tím nevoli jižních států a naopak získala velkou podporu v těch severních.

Po skončení funkčního období v roce 1933 se Hooverovi přestěhovali do Stanfordu. Lou během 2. světové války pracovala pro Mezinárodní červený kříž. Hektický život, jaký Lou vedla, si ale zřejmě vybral daň na jejím zdraví. Když jí manžel přišel políbit v New Yorku 7. ledna 1944 na dobrou noc do její ložnice, nalezl ji mrtvou. Jako příčina smrti byl označen infarkt.

FOTO: Lou Hooverová

Lou Hooverová - Portrét Lou Hooverové – wikipediaLou Hooverová - Lou Henry Hoover06369_2003_001Lou Hooverová - Boxerské povstání – odpor proti velmocem přerostl v Číně v povstání – security magazínLou Hooverová - Král Albert I. Belgický – www.wikiwandLou Hooverová - Herbert Hoover si hraje se svým dvouročním synem – wikipedia
Další fotky
Lou Hooverová - Manželé Hooverovi v roce 1928 – hoover archivesLou Hooverová - Prezident Hoover se ženou Lou a s vnučkou – 1931 – hoover archivesLou Hooverová - Syn Allan Hoover v roce 1930 – wikipediaLou Hooverová - Syn Herbert Hoover Jr. – wikipediaLou Hooverová - Ložnice První dámy v Rapidan Camp – wikipediaLou Hooverová - Hosté v Rapidan Camp – wikipediaLou Hooverová - Herbert a Lou Hooverovi na lávce u venkovského prezidentova sídla – Rapidan Camp – wikipediaLou Hooverová - Prezident Hoover při muškaření v Rapidan Camp – wikipedieLou Hooverová - Venkovní krb v Rapidan Camp – wikipediaLou Hooverová - Rapidan camp v roce 2007 – wikipedia

Zůstali po ní dva, nyní již dospělí synové:

  • Herbert Charles Hoover (1903 – 1969) – inženýr, diplomat. Vystudoval Stanforskou univerzitu v roce 1925 a začal pracovat jako letecký inženýr. V roce 1935 si založil firmu a vyvinul nové elektronické přístroje na hledání ropy. Zúčastnil se jako prostředník v letech 1953 – 1954 sporu o ropu mezi Anglií a Íránem. Byl jmenován v letech 1954 – 1957 prezidentem Eisenhowerem zástupcem ministra zahraničí pro záležitosti středního Východu.
  • Allan Henry Hoover (1907 – 1993) – důlní inženýr a finančník. Absolvoval studium ekonomie na Stanfordské univerzitě v roce 1929, pak získal magisterský titul na Harvardu (1931). V témže roce začal pracovat v bankovnictví a spravoval ranč v Kalifornii. Nakonec nezapřel rodovou tradici a stal se také důlním inženýrem. Hlídal si svůj soukromý život a vyhýbal se publicitě.

Ani jeden z nich se tedy po vzoru rodičů nevěnoval ani politice, ani se jinak veřejně neangažoval.Nepřehlédněte