Motýlek pomáhá už 20 let. Co vzkázali jeho klienti?

Komunitní centrum Motýlek sídlící nedaleko stanice metra Rajská zahrada slaví 20. narozeniny. Ročně pomůže více než čtyřem stům klientů, zejména rodinám dětí se zdravotním a sociálním znevýhodněním.

Historie Motýlku sahá do roku 1999, kdy se jeho zakladatelky Hana Urbanová a Zuzana Jelenová seznámily v herně mateřského centra, kam docházely se svými syny. Inspirovány potřebou individuálního přístupu k dětem se zdravotním postižením odstartovaly unikátní projekt „Integrovaná herna“.

„Začátky byly krušné, a ani nevíme, kde jsme k tomu kroku sebraly odvahu, ale s odstupem už na toto dobrodružství vzpomínáme s úsměvem,“ říká dnes Hana Urbanová. „Byly jsme bez prostor i finančních prostředků a posilovala nás jen víra, že naše rozhodnutí ulehčit život rodinám, které pečují o dítě s postižením, má smysl,“ dodává Zuzana Jelenová. Postupem času se z Motýlku stala profesionální organizace, která v současnosti poskytuje odbornou péči ve třech sociálních službách – kromě rodin s dětmi se zdravotním postižením dává prostor ohroženým dětem, které navštěvují nízkoprahový klub Pacific, a pomocnou ruku zde nacházejí také rodiny v krizové životní situaci.

Děti i mladí dospělí s mentálním postižením, Downovým syndromem, autismem či dětskou mozkovou obrnou navštěvují centrum denních služeb, kde se učí rozvíjet svou soběstačnost, dovednosti a zájmy. Dětem a mládeži od 6 do 18 let z pražského sídliště Černý Most a okolí, jež tráví svůj volný čas na ulici nebo prožívají náročné životní období, je určen nízkoprahový klub Pacific. A rodiny v nepříznivých sociálních podmínkách mohou využívat poradenství sociálně aktivizační služby Komunitního centra Motýlek.

Radek Musílek: Rodiče dětí z Jedličkova ústavu jsou velcí hrdinové

Co říkají o Motýlku jeho klienti?

„Jsem vděčná nejen Motýlku, ale i jeho dárcům, kteří při něm stojí. Díky nim tak mohou rodiče dětí s postižením a i samotní klienti žít bohatší život, protože Motýlek dokonale zná naše potřeby a umí s nimi pracovat a naplňovat je,“ máma klienta centra denních služeb.

„Chtěla bych vám poděkovat za vaši úžasnou, lidskou a namáhavou práci. V okamžiku, kdy se člověku hroutí život, je už jen pouhá přítomnost nebo zájem druhého to nejvíc, co pomůže… Máte nesmírně důležité poslání, ne jen práci,“ klientka sociálně aktivizační služby.

„Díky zážitkům z mimoklubovek si pak ve škole nemusím před ostatními vymýšlet, co jsem zažil hezkýho,“ klient nízkoprahového centra klubu Pacific.

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama