Motýlek pomáhá už 20 let. Co vzkázali jeho klienti?

Komunitní centrum Motýlek sídlící nedaleko stanice metra Rajská zahrada slaví 20. narozeniny. Ročně pomůže více než čtyřem stům klientů, zejména rodinám dětí se zdravotním a sociálním znevýhodněním.

Historie Motýlku sahá do roku 1999, kdy se jeho zakladatelky Hana Urbanová a Zuzana Jelenová seznámily v herně mateřského centra, kam docházely se svými syny. Inspirovány potřebou individuálního přístupu k dětem se zdravotním postižením odstartovaly unikátní projekt „Integrovaná herna“.

„Začátky byly krušné, a ani nevíme, kde jsme k tomu kroku sebraly odvahu, ale s odstupem už na toto dobrodružství vzpomínáme s úsměvem,“ říká dnes Hana Urbanová. „Byly jsme bez prostor i finančních prostředků a posilovala nás jen víra, že naše rozhodnutí ulehčit život rodinám, které pečují o dítě s postižením, má smysl,“ dodává Zuzana Jelenová. Postupem času se z Motýlku stala profesionální organizace, která v současnosti poskytuje odbornou péči ve třech sociálních službách – kromě rodin s dětmi se zdravotním postižením dává prostor ohroženým dětem, které navštěvují nízkoprahový klub Pacific, a pomocnou ruku zde nacházejí také rodiny v krizové životní situaci.

Děti i mladí dospělí s mentálním postižením, Downovým syndromem, autismem či dětskou mozkovou obrnou navštěvují centrum denních služeb, kde se učí rozvíjet svou soběstačnost, dovednosti a zájmy. Dětem a mládeži od 6 do 18 let z pražského sídliště Černý Most a okolí, jež tráví svůj volný čas na ulici nebo prožívají náročné životní období, je určen nízkoprahový klub Pacific. A rodiny v nepříznivých sociálních podmínkách mohou využívat poradenství sociálně aktivizační služby Komunitního centra Motýlek.

Radek Musílek: Rodiče dětí z Jedličkova ústavu jsou velcí hrdinové

Co říkají o Motýlku jeho klienti?

„Jsem vděčná nejen Motýlku, ale i jeho dárcům, kteří při něm stojí. Díky nim tak mohou rodiče dětí s postižením a i samotní klienti žít bohatší život, protože Motýlek dokonale zná naše potřeby a umí s nimi pracovat a naplňovat je,“ máma klienta centra denních služeb.

„Chtěla bych vám poděkovat za vaši úžasnou, lidskou a namáhavou práci. V okamžiku, kdy se člověku hroutí život, je už jen pouhá přítomnost nebo zájem druhého to nejvíc, co pomůže… Máte nesmírně důležité poslání, ne jen práci,“ klientka sociálně aktivizační služby.

„Díky zážitkům z mimoklubovek si pak ve škole nemusím před ostatními vymýšlet, co jsem zažil hezkýho,“ klient nízkoprahového centra klubu Pacific.

Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Dnes, 09:27
Svoboda tisku ve světě utrpěla i kvůli pandemii covidu-19, novinářské povolání je plně nebo částečně...
Reklama