Možnosti, jak učinit spánek či práci příjemnými i v letním parnu

1.9.2020
Redakce

Proč mobilní klimatizace není totéž, co ochlazovač vzduchu?

Způsobů, jak učinit spaní v ložnici či práci v kanceláři v období letních veder přijatelnější, existuje několik. Jedním z velmi účinných způsobů je instalace mobilní klimatizace. Na výběr máte klimatizace jednohadicové, dvouhadicové či splitové. Jejich součástí je kromě hadice také kompresor a chladivo. Princip jejich fungování spočívá v odvlhčení neboli vysušení vzduchu.

To je také jeden z hlavních rozdílů od dalšího zařízení, které můžete do svých domovů instalovat. Druhým běžným způsobem je totiž instalace ochlazovače vzduchu. Ten pracuje na opačném principu, tedy zvlhčení vzduchu v místnosti. Jeho součástí je vodní nádrž a filtr s pumpou na vodu. Zařízení ochlazuje vzduch tím, že ho prohání přes vodní filtr. Výhodou těchto zařízení je především nižší cena, menší hluk a ekologičnost, nevýhodou naopak nižší výkon a také nemožnost nastavení na určitou teplotu, kterou chcete v místnosti dosáhnout.

Existují i levnější a jednodušší řešení

Pokud se vám nechce investovat víc než několik set korun, i zde existuje řešení. Nejjednodušším a nejrychlejším pomocníkem v boji s horkem je poté ventilátor, zejména stolní, případně stojanový. Správné umístění pomůže snížit pocit horka až o několik stupňů. U obou typů ale musíte počítat s poměrně velkým hlukem, který může být nepříjemný, a také s proudem studeného vzduchu, který může některým citlivějším lidem při dlouhodobém pobytu v jejich blízkosti způsobovat určité zdravotní problémy.

V zahraničí je populární ještě jedno řešení. Stropní ventilátor, jehož výhodou je nejen nižší hluk a vyšší výkon, ale také to, že nezabírá místo a dá se velmi dobře sladit s celkovým designem místnosti. Lze ho překvapivě využít nejen v létě, ale i v zimě. Stačí ho přepnout na zpětný chod a výsledkem je zabránění tomu, aby se teplý vzduch držel u stropu místnosti. Ve výsledku tak může výrazně přispět ke snížení nákladů za vytápění.

PRNepřehlédněte