• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Muž, který se zbraní vešel na vysokou školu v Brně, přišel o zbrojní průkaz kvůli změně zdravotního stavu

  12.6.2024
  Doris Drienová

  Muž, který na konci ledna přišel na brněnskou pedagogickou fakultu s legálně drženou zbraní, už není držitelem zbraní ani zbrojního průkazu.

  Na webu policie o tom dnes informoval mluvčí Pavel Šváb. Muže tehdy z budovy vyvedli strážníci, na okolí působil roztěkaně a neklidně. Na fakultě se konal den otevřených dveří. Muž nebyl z ničeho obviněn, policie nezahájila žádné trestní úkony.

  „Minulý týden byly dokončeny veškeré potřebné úkony, můžeme potvrdit, že muž již není držitelem zbraní ani zbrojního průkazu,“ uvedl Šváb.

  Událost se stala 27. ledna. Strážníci muže po vyvedení z fakulty předali státní policii, se kterou spolupracoval, nebyl agresivní ani nevyhrožoval použitím zbraně. „Policisté následně zjistili, že muž je dlouholetým držitelem zbrojního průkazu skupiny E. Jeho držiteli jsou osoby, které vlastní zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku. Dále policisté zjistili, že muž vlastní celkem sedm zbraní různých ráží,“ uvedl tehdy Šváb.

  Policisté zbraně zadrželi kvůli podezření na změnu zdravotního stavu jejich majitele. „Po dobu prověřování zdravotního stavu budou zbraně v úschově policie, hlavní slovo o tom, zda bude muž nadále držitelem zbrojního průkazu, budou mít lékaři,“ doplnil tehdy Šváb. „Musím zdůraznit, že není podezřelý z přípravy nějakého násilného jednání. Jedná se toliko o zajišťovací opatření policie, abychom zabezpečili za každé okolnosti bezpečnost ve veřejném prostoru,“ uvedl brněnský policejní ředitel Martin Kotlan.

  Na strážníky se přes tísňovou linku 156 obrátilo vedení Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Muž na přednášce o fakultě působil na okolí nervózně. Strážníci přijeli za několik minut. Aniž kladl jakýkoliv odpor, vyprovodili ho na ulici. Na dotaz strážníků mladý muž hned přiznal, že u sebe má legálně drženou krátkou střelnou zbraň. Přenášel ji skrytě pod oblečením, jak nařizuje zákon. Doplnil, že ji u sebe nosí běžně pro svou osobní ochranu. Dechová zkouška neprokázala, že by pil alkohol.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte