• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na akciích chtěla žena z Břeclavska vydělat. Namísto toho o peníze přišla

  7.6.2023
  Simona Knotková

  Šestačtyřicetiletá žena z Břeclavska chtěla investovat do akcií. Podvodník ji připravil skoro o 900 tisíc korun. 

  Žena zareagovala na SMS nabídku ohledně obchodování s akciemi. Zaplatila vstupní poplatek a po konzultaci s přiděleným odborníkem investovala čtvrt milionu korun. „Podvodník potom investorku přesvědčil k instalaci programu na vzdálenou správu počítače. Po přihlášení do internetového bankovnictví zadal bez vědomí majitelky několik plateb na neznámé kryptoměnové účty. Během necelých dvou měsíců tak žena přišla o skoro 900 000 korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

  Téměř stejný scénář se podle něj odehrál na Vyškovsku. Tam investovala sedmasedmdesátiletá seniorka. „Výsledkem spolu s odborníkem prováděných čtrnáctidenních transakcí byla konečná ztráta více než 300 000 korun,“ uvedl mluvčí.

  Policie se zabývá i dalším podvodem na internetu, kdy údajný voják sloužící v Sýrii okouzlil šestatřicetiletou ženu z Břeclavska. Po krátkém elektronickém dopisování jí prý poslal balík s cennostmi a dokumenty. „Jenže ten byl zadržen v Turecku a bylo potřeba zaplatit poplatek za uvolnění. Žena odeslala 60 000 korun na určený účet. Jakmile tak učinila, přišel další požadavek. Na ten naštěstí nereagovala a požadovanou částku už neposlala. Případ oznámila policii,“ uvedl mluvčí.

  Policie se podobnými případy zabývá opakovaně a stejně tak před nimi opakovaně varuje. Doporučuje například, aby si lidé neinstalovali do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným lidem, a aby cizím lidem nepovolovali vstup do internetového bankovnictví. Doporučuje rovněž nereagovat na virtuální, zdánlivě výhodné finanční transakce ani na žádosti o sdělení ověřovacího PIN. Opakovaně také například upozorňuje na to, že žádná banka k zablokování účtu nepotřebuje údaje k bankovní kartě.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte