Na bezpečnost dětí dohlížejí u přechodů pro chodce v Českých Budějovicích noví dobrovolníci

19.10.2021
Jiří Bydžovský

Městská policie v Českých Budějovicích, na základě přání obyvatel části sídliště Máj, posílila dohled nad bezpečností dětí při ranní docházce do blízké základní školy Oskara Nedbala.  Nové dobrovolnice dohlíží na přechodu pro chodce v ulici V. Talicha, odkud v ranních hodinách vyjíždí desítky vozidel i cyklistů za svými denními povinnostmi. Někteří z nich však jezdí vysokou rychlostí a nerespektují pravidla silničního provozu. V jejich důsledku potom dochází k ohrožení převážně dětí, přecházejících zdejší silnici.

„Rodiče, kteří přecházejí přes přechod pro chodce v ulici V. Talicha se svými dětmi, zavedení zdejšího dohledu nad bezpečností silničního provozu vítají. V této roční době je již ranní školní docházka provázena sníženou viditelností, proto se věnujeme i další preventivní činnosti ve smyslu být viděn,“ řekla mluvčí městských strážníků Věra Školková.

Dopravně-bezpečnostní projekt dobrovolníků na přechodech pro chodce vznikl již v roce 2013. Od té doby dobrovolníci působí po celý školní rok v blízkosti vybraných základních škol. Dohled nad bezpečností zajišťuje v současné době 11 dobrovolníků. Ti u přechodů působí denně od 1. září do 30. června od 7:00 do 8:00 hodin. „Práce dobrovolníků je velice dobře přijímána zejména zaměstnanci škol i rodiči dětí, které přes tyto přechody pro chodce denně přecházejí. Ti spoléhají na přítomné dobrovolníky, kteří zajistí bezpečný doprovod dětí přes vozovku“ dodala Školková.

Působení strážníků a dobrovolníků na přechodech pro chodce v blízkosti školských zařízení má velké opodstatnění. Děti někdy jednají neuváženě a mohou se bez řádného rozhlédnutí rozeběhnout do vozovky. Právě proto patří mezi nejohroženější účastníky provozu na pozemních komunikacích. Na druhé straně i mnozí bezohlední řidiči jezdí neopatrně a nepřiměřenou rychlostí. „Výsledek neopatrnosti na obou stranách může být fatální. Tomu pomůže zabránit právě přítomnost kompetentních osob, které jsou před přechodem pro chodce oprávněny zastavit vozidlo a umožnit tak dětem bezpečně přejít vozovku,“ upřesňuje mluvčí.

Zdroj: vz/mpNepřehlédněte